موضوع پایان نامه

موضوع پایان نامه 

برای نوشتن پایان نامه از کجا باید شروع کنیم؟ این سوالی است که اغلب دانشجویان بعد از اینکه واحد پایاننامه را اخذ می کنند با آن روبرو می شوند و معمولا از همین جا اشتباهات شروع می شود! یک شروع خوب برای آغاز یک پژوهش، یک سوال خوب برای تحقیق کردن است. درحالی که این مطلب کاملا بدیهی به نظر می رسد اما متاسفانه اغلب دانشجویان حتی تا روز دفاع پایاننامه دقیقا نمی دانند سوال آنها چه بوده و چه مسئله ای باید حل می شد! اشتباهی که بیشتر دانشجویان در انتخاب موضوع پایاننامه ارشد و سوالی که باید در نتیجه تحقیق به آن پاسخ دهند مرتکب می شوند، این است که سوال تحقیق خود را به درستی انتخاب نمی کنند.

سوال تحقیق

یک سوال خوب برای شروع پایاننامه یا تحقیق اولین گام از فرآیند نگارش تحقیق است. سوال تحقیق یک سوال علمی است، که باید دارای دو ویژگی باشد:

یک- هنوز جواب آن داده نشده است که این دو حالت دارد: ۱- این سوال قبلا طرح نشده است ۲- این سوال به روشی دیگری پاسخ داده شده که جواب آن چالش برانگیز است

دو- سوالات قبل از این سوال، پاسخ داده شده باشد.(این نکته از نکته قبلی مهمتر است) هر سوال علمی برای پاسخ دادن نیاز به یکسری پیش فرض دارد که باید در تحقیقات قبلی پاسخ آن داده شده باشد وگرنه این تحقیق پایه علمی نخواهد داشت. به زبان دیگر سوالات علمی مانند حلقه های زنجیرند که محقق وقتی می تواند آخرین حلقه زنجیر فعلی را پاسخ دهد که حلقه های قبلی در تحقیقات پیشین جواب داده شده باشد.

برای یافتن سوال تحقیق و یا به عبارتی انتخاب موضوع، بهترین کار مطالعه و بررسی تحقیقاتی است که اخیراً آموزش انجام شده اند. با بررسی این تحقیقات معمولاً سوالاتی در ذهن خواننده پیش می آیند که به دلیل جدید بودن تحقیق امکان پاسخ داشتن آنها کم است. با بررسی سوالات مدنظر، مطالعه و چستجوی بیشتر پیرامون آنها، می توان موضوع خوبی برای تحقیقات خود که شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشد، انتخاب نمود.

متخصصان موسسه شریف یار

متخصصان موسسه شریف یار، با سابقه ی پژوهشی چندین ساله، با بسیاری از این سوالات در تحقیق های گذشته خود روبرو شده ­اند که پاسخ به آنها را به تحقیقات آتی خود سپرده اند. در صورتی که شما نیز در انتخاب موضوع پایاننامه خود با مشکل روبرو شده اید می توانید با متخصصان ما مشورت نمایید.

موضوع پایان نامه در رشته های مختلف و در مقطع کارشناسی ارشد

در این بخش چندین موضوع پایاننامه در رشته های مختلف و در مقطع کارشناسی ارشد که در سال های اخیر در دانشگاه های معتبر کار شده اند، گردآوری شده است. این فهرست جهت کمک به دانشجویان برای بررسی و اطلاع از موضوعاتی که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه پژوهشگران و اساتید دانشگاه های کشور است، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. با بررسی این موضوعات شما می توانید چند موضوعی که فکر می کنید بیشتر با علایق و توانایی های شما همخوانی دارد را انتخاب و سپس با تهیه کردن متن پایاننامه های مربوط به این موضوعات از طریق کتابخانه های دانشگاهها به مطالعه دقیق تر موضوعات پرداخته و با بررسی شکاف های موجود در آنها موضوعات جدیدتری برای کار پژوهشی و پایاننامه خود انتخاب کنید.

موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق مالی-اقتصادی
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین الملل
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق محیط زیست
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق خانواده
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق مالکیت فکری
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق بشر
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق بین الملل
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق خصوصی
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی
موضوع پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق عمومی

پایان نامه کارشناسی ارشد تربیت بدنی

پایان نامه کارشناسی ارشد علوم اجتماعی- جامعه شناسی

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فرانسه

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات عرب

پایان نامه کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی

پایان نامه کارشناسی ارشد برق

پایان نامه کارشناسی ارشد مکانیک

پایان نامه کارشناسی ارشد عمران

پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی مواد و متالورژی

پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی

پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی- آبخیزداری

پایان نامه کارشناسی ارشد کامپیوتر

پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی صنایع

پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

پایان نامه کارشناسی ارشد زیست شناسی

پایان نامه کارشناسی ارشد زمین شناسی

پایان نامه کارشناسی ارشد فیزیک

پایان نامه کارشناسی ارشد شیمی

پایان نامه کارشناسی ارشد ریاضی

پایان نامه کارشناسی ارشد آمار

پایان نامه پزشکی

پایان نامه کارشناسی ارشد پرستاری

پایان نامه کارشناسی ارشد مامایی

1 دیدگاه برای “موضوع پایان نامه

  1. سطح ۳ حوزه علمیه الهیات با گرایش کلام می خواستم چند موضوع برای تصویب

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
5 + 16 =