دفاع از پروژه

دفاع از پروژه

امور پیش از دفاع

بعد از یک سال تحقیق و پژوهش مداوم ، ارائه مدل ، طی کردن مراحل اعتبار سنجی و نگارش پروژه طبق متد ارائه شده هر دانشگاه ، پیش نویس پروژه تحویل استاد راهنما خواهد شد و پس از تایید نهایی نسخه کامل پروژه توسط استاد راهنما ، دانشجو وارد مرحله دفاع از پروژه می شود.

در ابتدا ، استاد راهنما ، دو استاد را به گروه تحصیلات تکمیلی جهت داوری معرفی می نماید و پس از تشکیل جلسه گروه زیر نظر مدیر گروه مربوطه ، اساتید داور هر دانشجو ، جهت دفاع مشخص خواهند شد.

پس از این مرحله دانشجو می بایست به هر استاد داور یک پیش نویس از پروژه خود را ارائه نموده و جهت هماهنگی و تعیین روز دفاع با آن ها در تماس باشد .

به عنوان یک نکته مهم می توان بیان کرد ، لازم است دانشجو به آموزش دانشکده جهت رزور اتاق سمینار و تعیین زمان دفاع زودتر مراجعه نموده تا بدون تداخل زمان دفاع وی با زمان دفاع سایر دانشجویان ، بتواند دفاع خود را به آموزش انجام رساند.

پس از تعیین روز دفاع، دعوت نامه ای رسمی از طرف اداره آموزش دانشکده برای استاد راهنما و داوران صادر شده و دانشجو موظف است این نامه هارا هرچه سریع تر به اساتید برساند.

طی تمام این مراحل دانشجو می بایست همزمان، پاورپوینتی از پروژه خود جهت ارائه در روز دفاع تنظیم نموده و جهت بررسی و اصلاح تحویل استاد راهنما دهد.

دفاع از پروژه

روز دفاع

پیشنهاد می شود دانشجو حدودا یک ساعت قبل از زمان تعیین شده برای دفاع ، در دانشگاه و در اتاق سمینار حضور داشته باشد . سیستم کامپیوتری خود را تنظیم نموده و به ویدئو پروژکتور متصل نماید. بدین صورت و با آموزش انجام مقدمات دفاع دانشجو با خیالی آسوده شروع به ارائه ی مطالب خود خواهد نمود.

در رابطه با مدت زمان دفاع از پروژه معمولا دانشگاه های مختلف زمان های مختلفی را برای دفاع دانشجویان کارشناسی ارشد خود در نظر می گیرند اما به طور میانگین این زمان چیزی در حدود 20 الی 25 دقیقه خواهد بود. نکته بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد این است که دانشجو تمام سعی خود را داشته باشد تا در زمان تعیین شده ، ارائه ی خود را به پایان رساند. این موضوع بدان جهت حائز اهمیت است که اساتید راهنما نسبت به این موضوع حساسیت بسیار زیادی دارند.

پس از اتمام زمان ارائه پروژه ، اساتید داور ضمن پرسش سوالاتی پیرامون تحقیق آموزش انجام شده ، نظرات خود را بیان نموده و اصلاحات مد نظر خود را به دانشجو اعلام می دارند. دانشجو می بایست در این زمان با دقت کامل و همچنین آرامش بسیار زیاد!!! به سوالات اساتید داور پاسخ داده و آن ها را توجیه نماید. لازم است تا دانشجو پس از پایان جلسه دفاعیه اصلاحات بیان شده را آموزش انجام داده و آنها را در پروژه وارد نماید.

لازم به ذکر است چنانچه دانشجو مقاله ای از پروژه خود استخراج نموده باشد، زیر نظر استاد راهنما در انتهای جلسه دفاع به داوران ارائه نموده تا طبق قوانین دانشگاه نمره ی آن منظور شود.

پس از همه این مراحل در انتها ، اساتید و داوران ، از دیگر حاضرین جلسه دفاع درخواست نموده تا جلسه را مدت کوتاهی ترک نموده تا با هم به شور و مشورت در خصوص نمره لحاظ شده برای دانشجو بپردازند ، سپس نمره نهایی را اعلام می نمایند. پس از اعلام نمره نهایی دانشجو ، جلسه دفاع پروژه کارشناسی ارشد به اتمام می رسد.

معمولا دانشجویان در روز دفاع، زمان کوتاهی را برای پذیرایی از اساتید ، داوران ، همراهان و دیگر حاضرین در جلسه دفاع در نظر می گیرند.

متن نهایی اصلاح شده پس از تایید استاد راهنما و اساتید داور به صورت مجلد در آمده و مراحل فارغ التحصیلی آغاز می گردد.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال درخواست

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای مشاوره و یا سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی از فرم زیر استفاده نمایید:

همچنین می توانید برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 3 را به شماره 09024024920 پیامک کنید