برگزاری جلسه دفاع

۲۳مرداد

برگزاری جلسه دفاع

تاریخ برگزاری جلسه دفاع، با هماهنگی دانشجو و هماهنگی با همه استادان تعیین می شود و معمولا به طور رسمی اعلان می گردد تا سایر افراد علاقمند بتوانند در جلسه دفاع شرکت کنند. در آگهی جلسات دفاع از رساله یا تز و رساله، از به کار بردن القاب و عناوینی مانند جناب و سرکار و حضرت و غیره برای استاد راهنما و مشاور خود بپرهیزید و فقط به ذکر عبارت استاد راهنما: آقای دکتر… یا خانم دکتر … اکتفا کنید.

بهتر است قبل از جلسات دفاع امور زیر به انجام برسد:

  1. تنظیم زمان مناسب برای جلسه: باید زمانی باشد که تعداد بیشتری از استادان و دانشجویان بتوانند در جلسه حضور پیدا کنند و هم فرصت مناسبی برای طرح مطالب محقق و داوران و دفاع از رساله یا تز وجود داشته باشد؛ مثلا برگزاری جلسه دفاع در آخر سال و یا در تعطیلات تابستانی و غیر آن موجب شرکت اندک می شود بسیار اتفاق می افتد که دانشجویان به خاطر تاخیر که داشته اند مشمول سنوات می شوند و باید هزینه و جریمه بپردازند لذا استادن و نیز گروه اموزشی را تحت فشار قرار می دهند تا در نامناسب ترین زمان رساله یا تز و رساله خود دفاع کنند تا مشکل شان حل شود. بدیهی است چنین روش هایی توصیه نمی شود.
  2. اطلاع رسانی کافی درباره جلسه: نصب اطلاعیه در مکآن های مناسب و آگهی از طریق رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی و به ویژه یاد آوری لازم نسبت به تشکیل جلسه و به خصوص به افراد صاحب نظر و نیز همکلاسی ها بسیار مهم است.
  3. فراهم آوردن امکانات تصویری: نرم افزار پاورپوینت از نرم افزار های مناسبی است که در این زمینه می توان مورد استفاده قرار بگیرد. البته به تناسب موضوع می توان از امکانات دیگری هم استفاده کرد. نکته ای که باید به طور جدی به آن پرداخت آمادگی دستگاه (برق، رایانه، پروژکتور و دستگاه های صدا) در روز دفاع است. گاه اتفاق می افتد که دانشجو همه چیز را فراهم کرده است اما روز در روز دفاع سالن مربوطه برق ندارد و یا ویرایش نرم افزار پاورپوینت تهیه شده با آنچه در دستگاهی که می خواهد از آن استفاده کند با هم نمی خواند و نتیجه فونتها به هم می ریزد و دانشجو را دچار اضطراب و دستپاچگی می کند همچنین انتخاب زمینه و رنگ نوشته ها، درشتی فونت ها و وضوح تصاویر در پاورپوینت یا فیلم واسلایت بسیار مهم است. دانشجو نباید آنچه را در رایانه شخصی اش می بیند، معیار وضوح و زیبایی کار تلقی کند، بلکه آن را روی پرده نمایش آزمایش کند و از مخاطبان احتمالی وضوح و خوانایی آن را بپرسد و از آن اطمینان حاصل کند. بنا بر این باید فرمول ها، جدول ها، نمودارها و شکل های گرافیکی مورد نظر و مهم را به نحوی ترسیم کند که از دور قابل مشاهده باشد. این امر بستگی به وضعیت سالن و کیفیت تجهیزات آن دارد زمان ارائه نیز (مثلا صبح، ظهر یا عصر) در نحوه نمایش تاثیر دارد.
  4. تماس دانشجو با مسئول سالن ها: دانشجو باید با مسئولان سالن قبلا تماس بگیرد و از دسترسی به سالن اجتماعات (یا سالن دیگر) به را ی جلسه دفاعیه، ورود مدعوان و پارک اتومبیل های آن ها در صورت لزوم احیانا امکانات پذیرایی مطمئن شود.

 

 

 

 

جهت سفارش مشاوره در رساله یا تز، در فرم زیر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و یا مستقیما از طریق ایمیل mak.project2017@gmail.com  خواسته مد نظر خود را سفارش دهید.

درخواست يا سفارش خود را از طريق فرم زير ارسال نماييداین وب سایت در سایت ساماندهی پایگاه های اینترنتی با کد شامد 1-2-719941-65-4-2 ثبت و تایید شده است.