پرسشنامه تاب آوری

در پرسشنامه تاب آوری جنبه‌های انعطاف‌پذیری روحی و روانی، الگوهای فکری و رفتاری فرد که بر توانایی آن‌ها در ارائه پاسخ مثبت به مشکلات و چالش‌ها تأثیر می گذارد، مورد بررسی و سنجش قرار می‌گیرد. از این ابزار می‌توان در طیف وسیعی از فعالیت‌ها نظیر مدیریت استعدادها، کارگاه‌های آموزشی خودسازی، مدیریت و توسعه کارآیی، تغییر ساختار و کاهش فعالیت‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

تحقیقات نشان داده است که مقادیر بالای تاب آوری (که به عنوان استحکام ذهنی شناخته شده) می تواند نتایج شغلی ارزشمندی را برای افراد به همراه داشته باشد. افراد با تاب آوری بالا، توانایی زیادی در بهبود سریع مشکلات، کاهش استرس، بهبود عملکرد شغلی و ایجاد نگرش مثبت دارند.

دانلود رایگان پرسشنامه تاب آوری

در این پست از موسسه شریفیار، تمرکز ما روی پرسشنامه تاب آوری کونور و دیویدسون (CD-RIS) است. برای دانلود رایگان این پرسشنامه روی لینک زیر کلیک کنید.

پایایی و روایی

در تحقیقی که توسط محمدی در سال 1384 انجام شد، پایایی و روایی پرسشنامه تاب آوری کونور و دیویدسون (CD-RIS) مورد ارزیابی قرار گرفت. او در تحقیقات خود روایی پرسشنامه را تایید کرده و پایایی آن را به برابر با 0.89 گزارش کرد. در نتیجه روایی و پایایی این پرسشنامه مورد تایید است.

نمره گذاری پرسشنامه تاب آوری

در این پرسشنامه از 25 سوال و مقیاس لیکرت پنج درجه‌ای (همیشه درست، اغلب درست، گاهی درست، بندرت درست، کاملاً نادرست) استفاده شده است. برای گزینه‌های همیشه درست، اغلب درست، گاهی درست، بندرت درست، کاملاً نادرست به‌ترتیب باید نمرات 4، 3، 2، 1، 0 را درنظر گرفت. یعنی اگر یک فرد برای سوال اول پرسشنامه گزینه “همیشه درست” را انتخاب کرده باشد، باید عدد 4 را در نرم افزار SPSS وارد کنند.

حتما بخوانید: نحوه وارد کردن داده‌های پرسشنامه در نرم افزار

توجه کنید که متغیرهایی مانند تأثیرات معنوی، کنترل، پذیرش مثبت تغییر و روابط ایمن، تصور از شایستگی فردی، اعتماد به غرایز فردی و تحمل عاطفه منفی در این پرسشنامه مورد بررسی قرار گرفته شده است.

در ادامه بخوانید: آموزش نرم افزار SPSS به مبتدیان

برای مشاهده سایر پرسشنامه‌های روانشناسی و علوم تربیتی به صفحه ” دانلود رایگان پرسشنامه ” مراجعه کنید.  

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
22 + 27 =