آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Scopus

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Scopus

پایگاه اطلاعاتی Scopus از سال 2004 راه اندازی شده و به یکی از بزرگترین پایگاه های اطلاعاتی دارای منابع با کیفیت تبدیل شده است. این پایگاه با موسسات علمی از سراسر جهان تبادلات علمی دارد و منبع خوبی برای پژوهشگران و دانشجویان می باشد. در این پایگاه چکیده مقالات و فهرست منابع مقالات ارائه می شود و تعداد استناد و ارجاع به هر مقاله قابل محاسبه است. به این ترتیب می توان شاخص خوبی برای تعیین کیفیت مقالات این پایگاه در اختیار داشت. مقالات بر گرفته از پروژه نیز در این پایگاه قابل دسترسی می باشند.

 

ویژگی های پایگاه اطلاعاتی Scopus

یکی از کاربردی ترین ویژگی های این پایگاه اینست که عملکرد ژورنال ها را به صورت دقیق تجزیه تحلیل می کند. به این صورت که در پایگاه اطلاعاتی Scopus نویسندگان، مراکز علمی، سازمان های تحقیقاتی و ژورنال های فعال تر با توجه به موضوع رتبه بندی می شوند. تمامی اطلاعات از سال 1996 تا به امروز در این پایگاه داده جمع آوری و تحلیل می شود.

امکان مقایسه عملکرد 10 ژورنال با هم و به طور هم زمان در Scopus وجود دارد. اطلاعات این مجلات در قالب نمودار ارائه می شود که امکان ارزیابی بهتری را برای سازمان ها، موسسات علمی، دانشگاه ها و پژوهشگران فراهم می کند.

کار با پایگاه اسکوپوس در 6 قسمت: Search- Sources –Alerts- Lists –-Analytics – Profile موجب سهولت و اختصاصی سازی جستجوها می شود. برای مثال گزینه Search چند امکان مختلف را پیشنهاد می کند به این ترتیب:  Basic Search و Author Search و Affiliation Search و Advance Search  که هر کدام از این قسمت ها نیز فیلد مخصوصی را در نظر می گیرند. امکان ذخیره جستجوها در Lists وجود دارد.

داده های پایگاه اطلاعاتی Scopus

حیطه های علمی تحت پوشش Scopus گستره وسیعی را شامل می شود عمده فعالیت های این پایگاه در زمینه علوم پزشکی، علوم پایه، علوم زیستی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و رشته های مرتبط با مهندسی است و از این آدرس قابل دسترسی می باشد:

http://www.scopus.com

پایگاه اطلاعاتی Scopus به صورت روزانه با جدیدترین مقالات به روز رسانی می شود که می توانید از طریق ایمیل از تازه ترین اطلاعات مورد نیاز در حیطه علمی خود با خبر شوید. آموزش انجام پروژه و استناد به مقالات معتبر با استفاده از پایگاه اسکوپوس به سادگی امکان پذیر است.استفاده از پایگاه اطلاعاتی Scopus مشمول پرداخت هزینه ای اندک است.

 

 

جهت سفارش مشاوره در نگارش و یا چاپ مقاله، در فرم زیر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و یا مستقیما از طریق ایمیل [email protected]  خواسته  مد نظر خود را سفارش دهید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال درخواست

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای مشاوره و یا سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی از فرم زیر استفاده نمایید:

همچنین می توانید برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 3 را به شماره 09024024920 پیامک کنید