MENUMENU

مشاوره نوشتن پروپوزال

۵دی

مشاوره نوشتن پروپوزال

اولین مرحله برای نوشتن پروپوزال و طرح پژوهشی انتخاب موضوع و طرح مسئله اصلی تحقیق می باشد.

از جمله خصوصیات انتخاب موضوع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

به عنوان اولین و مهم ترین نکته در انتخاب موضوع می توان گفت انتخاب موضوع پروپوزال بایستی هدف مند باشد. این یعنی بایستی در انتهای انجام پایان نامه نتایجی حاصل گردد که بتواند مرزهای علم را گسترش دهد.

نکته دوم در خصوص انتخاب موضوع پروپوزال این است که عنوان انتخاب شده باید همراه با دور نما و چشم اندازی مناسب باشد. این موضوع بدان معناست که عنوان تحقیق بایستی به گونه ای انتخاب گردد که قابل برازش باشد تا طرح پژوهشی بتواند نهایتا به اهداف تحقیق دست یابد و اگر مانعی وجود دارد از ابتدا به آن پرداخته و برطرف گردد.

به عنوان نکته سوم نیز می توان بیان کرد که انتخاب موضوع باید دارای نوآوری و ابتکار باشد تا نتایج تحقیق را ارزشمند گرداند.

برای دستیابی به این ۳ نکته ارزشمند نیاز است که پیش از طرح موضوع مطالعه جامعی در حیطه مورد نظر انجام شودو به طبیعتا استفاده از آخرین مطالعات انجام شده در سطوح معتبر کمک شایانی به شما خواهد کرد، تا موارد زیر مشخص گردد:

* چه مباحثی در زمان حاضر بیشتر روی بحث است.

* جدیدترین چالش ها و مسائل مطرح شده چیست؟

* چه مباحثی، منابع و مبانی نظری کافی دارند؟

* چه مواردی از نظر علمی هنوز به اندازه کافی به آن پرداخته نشده است؟

نهایتا موضوع و طرح پیشنهادی خود را با توجه به چندین منابع معتبر انتخاب و با کمک تجربه پژوهشگران پیش از شما در خصوص حیطه انتخابی، مسیر خود را مشخص می کنید.

پروپوزال در اصل یک دستور العمل و یک نقشه برای انجام طرح پژوهشی و پایان نامه است. پروپوزال شامل چند بخش اصلی هدفمند می باشد که در ادامه به تفکیک مورد بحث قرار گرفته است.

در بخش اول پروپوزال به مباحثی مانند (سوال ، هدف ، فرضیه ، پرسش اصلی تحقیق و مدل تحقیق) پرداخته می شود. دراصل هدف بخش های بیان شده ، معرفی ابعاد و چارچوب اصلی مورد نظر است، چرا که نهایتا هدف شما پاسخگویی به همین سوال و فرضیات و مدل است. در این مرحله چالش اصلی شما اطمینان از این است که موارد ذکر شده به گونه ای طراحی گردد که قابل برازش باشد. لذا بایستی بخش های مذکور طرح تحقیق، به صورت علمی و با دقت به روش های تحلیل و ترجیحا با استناد به منابع معتبر طرح گردند. همچنین قسمت های مختلف مثل سوالات ، فرضیات ، اهداف و مدل تحقیق، بایستی با یکدیگر همپوشانی داشته و مغایر با هم نباشند. طراحی این بخش ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این موضوع را می توان مشابه یک ساختمان در حال ساخت دانست. در یک ساختمان در حال ساخت اگر ستون ها اشتباها پایه گذاری شوند ساختمان در انتها با مشکل مواجه خواهد شد. بخش های پروپوزال نیز اگر اشتباها نگارش شوند در هنگام تصویب پروپوزال و انجام پایان نامه فرد را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد.

دومین بخش پر اهمیت در پروپوزال، بیان مسئله و ادبیات تحقیق است. در این بخش شما چکیده ای از مطالعاتی که خود در ابتدای انتخاب موضوع انجام داده اید را عنوان کرده و سپس با کمی تحقیق و مطالعه بیشتر، آن را گسترش می دهید.

هدف از این بخش آشنایی با وضعیت نظری ، سیر موضوعی و محتوی مبحث مورد بررسی است که با توجه به سیر زمان و پیشینه حیطه موضوعی سایر پژوهش ها از گذشته تا به حال بایستی انجام پذیرد. بدین منظور بایستی به سوالات زیر پاسخ داده شود.

* وضعیت طرح مورد بررسی در زمان حاضر چه می باشد؟

* اولین تعاریف و اولین مدل ها به چه صورت بوده است؟

* در سیر زمانی گذشته تا به حال چه ابعاد و نتایج جدیدی به دست آمده است؟

این بخش همچنین می تواند به معرفی طرح ، اهمیت بررسی طرح پیشنهادی (با توجه به ابعادی که نیاز به بررسی بیشتر دارد) و شکاف های موجود در طرح هایی که پیش از این انجام شده کمک کند. علاوه بر موارد بیان شده، این بخش پروپوزال به معرفی مختصری از پیشینه مطالعات داخلی و خارجی در زمان نزدیک می پردازد تا نهایتا به نتایج حاصل از پژوهش شما با نتایج حاصله از تحقیق این پژوهشگران مورد مقایسه و تحلیل قرار گیرد. بسیار مهم است که در آخر نوآوری طرح خود را در مقایسه با ادبیات بیان شده و پیشینه موضوع عنوان کنید.

بخش سوم حائز اهمیت در پروپوزال انتخاب یک روش مناسب برای پاسخ به سوالات تحقیق و رسیدن به اهداف تحقیق است. طرح های پژوهشی می توانند به صورت های گوناگونی از جمله موارد زیر مطرح گردنند:

* ارائه یک مدل و چارچوب

* شناسایی ابعاد مختلف یک موضوع

* پاسخ به یک پرسش

* ارائه راهکار برای یک مشکل

* مقایسه مدل های مختلف

لازم است با توجه به موضوعیت و اهداف کار یک روش مناسب برای پاسخ و رسیدن به آن ها مطرح کرد. این موضوع بدان جهت حائز اهمیت است که هر یک از روش های بیان شده می توانند رسیدن به نتایج در حوزه خاصی را ممکن کنند در نتیجه بایستی با دور اندیشی نسبت به قابل اجرا بودن روش تحلیل، از صحت آن اطمینان پیدا کرد. لازم به ذکر است که در این راه مطالعه طرح های مشابه انجام شده و استفاده از خبره ها و اساتید می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

لازم است مستندات مطالعات شما به قدر کافی موجود باشد تا بتوانید از طرح خود دفاع کنید. دفاع از پروپوزال نیاز به این دارد که به کار خود اعتماد داشته باشید و این اعتماد تنها با مطالعه بسیار، تسلط به موضوع، داشتن پشتوانه قوی علمی و دقت کافی برای پرداختن به بخش های مختلف طرح تحقیق و پروپوزال حاصل می گردد.

 

 

 

یک پاسخ به “مشاوره نوشتن پروپوزال”

  1. آرش سعيدي گفت:

    با سلام
    جهت نگارش پروپوزال با کلید واژه software reliability برای مقطع دکتری رشته مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و مدیریت تولید دانشگاه آزاد آیا امکان همکاری دارید؟

سفارش سریع

شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برچسب های متداول

انجام پایان نامه (120) انجام پایان نامه ارشد مدیریت (45) انجام پایان نامه مدیریت (46) انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت (45) انجام پروپوزال مدیریت (46) انجام پروژه دانشجویی مدیریت (45) تحقیق در مدیریت (45) تحقیق مدیریت (45) تحقیق مدیریت زمان (45) خرید پروپوزال مدیریت (45) خلاصه پایان نامه مدیریت (45) رساله مدیریت (45) رشته مدیریت (45) سفارش پایان نامه مدیریت (45) سفارش پروپوزال مدیریت (45) عناوین پایان نامه های مدیریت (45) عنوان پایان نامه مدیریت (45) مدیریت (46) مدیریت بازاریابی (45) مدیریت پروژه عمرانی (44) مقاله و پایان نامه دانشجویی (84) موضوعات پایان نامه مدیریت صنعتی (45) موضوع پایان نامه (164) موضوع پایان نامه دکتری مدیریت (45) نمونه پایان نامه (122) نمونه پروپوزال (121) وبلاگ شریف یار (82) پایان نامه ارشد مدیریت آموزشی (45) پایان نامه دکتری مدیریت آموزشی (45) پایان نامه رایگان مدیریت (45) پایان نامه مدیریت (47) پایان نامه مدیریت آموزشی (45) پایان نامه مدیریت بحران (45) پایان نامه مدیریت جهانگردی (45) پایان نامه مدیریت دانش (45) پایان نامه مدیریت ریسک (45) پایان نامه مدیریت زمان (45) پایان نامه های رشته مدیریت (45) پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت (44) پرسشنامه مدیریت (45) پروپوزال مدیریت (46) پروپوزال مدیریت آموزشی (45) پروژه مدیریت (44) پروژه مدیریت جهانگردی (45) پروژه کارشناسی مدیریت دولتی (45)

درخواست يا سفارش خود را از طريق فرم زير ارسال نماييد

جهت سفارش مشاوره و آموزش پروژه در فرم زیر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و یا مستقیما از طریق ایمیل sharifyar4@gmail.com اطلاعات مد نظر خود را سفارش دهید.این وب سایت در سایت ساماندهی پایگاه های اینترنتی با کد شامد 1-2-719941-65-4-2 ثبت و تایید شده است.