نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد شیمی

نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد شیمی

نمونه پروپوزال شیمی موردی است که اغلب دانشجویان کارشناسی ارشد شیمی به دنبال آن بوده تا بتوانند در راستای نوشتن پروپوزال خود از آن بهره ببرند. از طرفی بسیاری از دانشجویان به دنبال مورد مشابه با کار آموزش انجام شده توسط خودشان که به صورت کامل و درست تکمیل شده باشد، می گردند تا با قیاس بین آنها کمبودها را جبران نمایند.

لازم به ذکر است پروپوزال های قرار گرفته در ادامه تماما پروپوزال های آموزش انجام شده توسط موسسه شریف یار بوده که مربوط به سالیان گذشته بوده و با کسب اجازه از دانشجو و همراه با رضایت ایشان به منظور کمک به سایر دانشجویان در سایت قرار گرفته است.

نمونه پروپوزال شیمی

موضوع:

مطالعه سینیتیک پخت و تخریب حرارتی رزین اپوکسی بر پایه DGEBA با استفاده از عامل پخت جدید زانتونی و نانوذرات مغناطیسی اصلاح سطحی شده

چکیده:

رزین های اپوکسی رزین های گرماسختی هستندکه به دلیل داشتن ویژگی هایی نظیر انقباض کم، پخت و فرآیند راحت مقاومت خوب در برابر رطوبت، حلال ها و مواد شیمیایی، چسبندگی خوب، مقاومت در برابر خوردگی، چقرمگی و عایق الکتریکی توجه زیادی را به خود جلب کرده اند.
این رزین ها استفاده وسیعی در زمینه های چسب، لامینت، پوشش و به عنوان ماتریس در زمینه تهیه کامپوزیت ها دارند.

همچنین با استفاده از رزین اپوکسی با ساختار شیمیایی و جرم مولکولی متفاوت، عوامل پخت گوناگون و همچنین استفاده از نانودرات مختلف میتوان به خواص گوناگون نظیر پایداری حرارتی مطوب، مقاومت مکانیکی و چند خواص مطلوب دیگر دست یافت.
احتمالا منظور استاد، حذف قسمت قرمز شده است که می توانید این بخش را حذف کنید.

در این پروژه در نظر است از مشتق جدیدی از زانتون به عنوان یک عامل پخت جدید با ویژگی های خاص برای پخت رزین اپوکسی بر پایه دی گلیسیدیل اتر بیس فنول A استفاده شود.
همچنین نانوذرات مغناطیسی مگنتیت با ملامین اصلاح سطحی خواهند شد که این اصلاح سطحی هم باعث توزیع بهتر نانوذرات در ماتریس پلیمری خواهند شد و هم به فرآین پخت توسط نانوذرات کمک می کند. استفاده از ملامین نیرز سبب کاهش اشتعالگیری نمونه های اپوکسی خواهد شد.

دانلود نمونه پروپوزال شیمی 1

 

موضوع:

استخراج فاز ساکن (فلزات سنگین) – کادمیوم از آبهای معدنی با استفاده از گرافن

چکیده:

آب سالم (آبی که عاری از مواد شیمیایی سمی و عوامل بیماری زا است) برای سلامتی انسان ضروری است. همچنین آب سالم یک ماده خام حیاتی در بسیاری از صنایع کلیدی از جمله الکترونیک، دارو و مواد غذایی محسوب می شود. جهان با چالشهای زیادی در افزایش تقاضا برای آب سالم به عنوان منابع موجود آب شیرین روبرو است که با توجه به گسترش وقوع خشکسالی، افزایش رشد جمعیت، تشدید و بهبود مقررات بهداشتی و افزایش رشد مصرف آب در حال کاهش است.

وجود فلزات سنگین در آب در چندین سال اخیر جزء نگرانی های مهمّ بشری بوده است. اخیرا بحثهای متعددی دربارهی مسمومیت حاد و مزمن ناشی از آلودگی منابع آب به فلزات سنگین به عمل آمده است و شناسایی عامل این مسمومیتها که روز به روز در حال افزایش است، اهمیت بسیاری دارد. در دهه گذشته ورود آلایندههای فلزات سنگین ناشی از پسابهای خانگی، تخلیهی محصولات شیمیایی، سموم، حشره کشها، علفکشها، تخلیهی صنعتی، پسابهای رادیواکتیو، هیدروکربنهای نفتی و رنگی به محیط زیست، به مقدار زیادی افزایش یافته است که به عنوان یک خطر جدی به شمار میآیند.

آب و هوا دریافت کنندهی نهایی این فلزات هستند و از طریق این دو منبع، این گونه آلایندههای بسیار خطرناک و سمی سبب آلودگی گیاهان، حیوانات و در نهایت انسان می شود.

دانلود نمونه پروپوزال شیمی 2

 

موضوع:

حذف آلودگی های فنلی از آب با استفاده از نانوفیبرهای سلولزی اصلاح شده

چکیده:

آب سالم (آبی که عاری از مواد شیمیایی سمی و عوامل بیماری زا است) برای سلامتی انسان ضروری است. همچنین آب سالم یک ماده خام حیاتی در بسیاری از صنایع کلیدی از جمله الکترونیک، دارو و مواد غذایی محسوب می شود. جهان با چالش های زیادی در افزایش تقاضا برای آب سالم به عنوان منابع موجود آب شیرین روبرو است که با توجه به گسترش وقوع خشکسالی، افزایش رشد جمعیت، تشدید و بهبود مقررات بهداشتی و افزایش رشد مصرف آب در حال کاهش است.
حذف آلودگی های آلی نامطلوب از آب در چندین سال اخیر جزء نگرانی های مهمّ بشری بوده است.

این آلودگی های آلی ممکن است از منابع مختلفی وارد آب شوندکه عبارتند از:

  1.  تخلیه نادرست پساب خروجی صنایع شیمیایی مانند صنعت پتروشیمی و پالایشگاه های نفت خام، صنعت نساجی، صنعت کاغذ سازی، صنعت رنگ سازی، و غیره.
  2. ضد عفونی کردن آب و فاضلاب با کلر
  3. روان آبهای زمینهای کشاورزی که با علف هرزکش ها، حشره کش ها و کودهای شیمیائی آلوده شده اند
  4.  تراوش از مخازن و تانکهای زیرزمینی حاوی مواد شیمیائی و همچنین تراوش از محل دفن زباله ها

دانلود نمونه پروپوزال شیمی 3

 

موضوع:

تهیه رنگ های ضد خزه دوست دار محیط زیست با استفاده از پلیمرهای زیست تخریب پذیر و نانو ذرات اکسید روی

چکیده:

رسوب زیستی دریایی که در واقع رشد نامطلوب ارگانیسم های دریایی مثل میکرو ارگانیسم ها، صدف ها و جلبک های دریایی بر روی سطوح غوطه ور در آب است، یک مشکل جهانی برای صنایع دریایی محسوب می شود که هم ضررهای اقتصادی به همراه دارد و هم به محیط زیست آسیب جدی می رساند. حفظ بدنه کشتی ها و زیردریایی ها در مقابل آسیب های ناشی از چسبیدن خزه ها و سخت پوستان دریایی به همان اندازه حفظ و نگهداری آن در برابر عوامل خورنده اهمیت دارد.

خسارات ناشی از ایجاد خزه به شرح زیر می باشد:

  •  ایجاد مقاومت اصطکاکی بالا بواسطه زبری ایجاد شده بر روی سطح که منجر به افزایش وزن و کاهش سرعت شناور شده و از قدرت مانور آن می کاهد. برای جبران این پدیده ناگزیر مصرف سوخت بالاتر می رود و افزایش مصرف سوخت به معنی افزایش میزان انتشار آلاینده های سمی است. کشتی هایی که شامل خزه می باشند به میزان 40 % سوخت بیشتری مصرف می نمایند که معادل 5/7 میلیون دلار در سال می باشد.
  •  افزایش دفعات پهلوگیری شناور که به معنی صرف زمان و از دست دادن منابع می باشد مقادیر بسیاری ضایعات سمی نیز طی این فرایند ایجاد می شوند.
  •  میزان مصرف پوششهای ضد خزه در سطح جهان تقریباً معادل 700 میلیون دلار در سال می باشد.
  •  پاکسازی خطوط لوله در زیر دریا و سازه های دریایی و جلوگیری از خزه بستن آنها در سال، 15 بیلیون دلار در سطح جهان هزینه خواهد داشت.
  •  خسارات ناشی از خزه برای مخازن آب و تانکهای پساب و تصفیه خانه ها شامل 1 بیلیون دلار در سال می باشد.

دانلود نمونه پروپوزال شیمی 4

موضوع:

استفاده از نانو ذرات Fe3O4 عامل دار شده با مایعات یونی به عنوان یک کاتالیزور جدید و قابل بازیافت در سنتز ترکیبات دی هیدروپیریمیدین ها

چکیده:

مایعات یونی به ترکیباتی گفته می شوند که تنها از کاتیون ها و آنیون ها تشکیل شده اند (مانند نمک ها) و نقطه ذوب آنها زیر C 100 است. بسیاری از آنها در دمای C 25 مایع هستند و به اصطلاح مایعات یونی دمای اتاقی خوانده می شوند در سالهای اخیر مایعات یونی به خاطر خواص منحصر به فرد خود همچون فشار بخار ناچیز، پایداری حرارتی و شیمیایی بالا، حلالیت بالا، گسترۀ مایع بودن بالا، هدایت یونی بالا و غیره توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

 اگرچه توانایی مایعات یونی در بسیاری از واکنشهای شیمیایی به طور موفقیت آمیزی نشان داده شده است اما استفاده گسترده از آنها در فرآیندهای شیمیایی هنوز دارای مشکلاتی همچون جداسازی محصول و بازیافت کاتالیزور می باشد .

برای رفع این مشکلات، مایعات یونی بر روی سطوح جامد مانند سیلیکا، پلیمرهای آلی، اکسیدهای فلزی و غیره تثبیت می شوند . اگرچه این مشکلات با تثبیت کردن مایعات یونی بر روی سطوح جامد برطرف می شود اما فعالیت کاتالیزور تثبیت شده بر روی این سطوح جامد کاهش می یابد و علاوه بر این، کاتالیزورها به وسیلۀ روشهای سختی همچون سانتریفیوژ و فیلترکردن جداسازی می شوند که این امر خود منجر به از دست دادن کاتالیزور جامد در حین فرآیند جداسازی می شود.

یکی از روشهای مهمی که امروزه برای رفع این مشکل استفاده می شود شامل استفاده کردن از یک میدان مغناطیسی خارجی برای فرآیند جداسازی کاتالیزورهای جامد از مخلوط واکنش می باشد که در این پروژه مایعات یونی با گروههای عاملی اسیدی بر روی نانو ذرات Fe3O4 سنتز شده تثبیت می شوند و از آنها به عنوان کاتالیزور جامد با خاصیت اسیدی در سنتز ترکیبات دی هیدروپیریمیدین ها استفاده می شود.

دانلود نمونه پروپوزال شیمی 5

نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد شیمی

دپارتمان علوم پایه موسسه شریف یار به منظور نوشتن پروپوزال شیمی ، متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور در رشته شیمی ، بدین وسیله آمادگی خود جهت مشاوره در نوشتن پروپوزال و طرح های پژوهشی رشته شیمی  اعلام می­ نماید. جهت ثبت سفارش طرح پژوهشی خود فرم خلاصه شده زیر را تکمیل فرمایید تا همکاران ما در اولین فرصت جهت پیگیری درخواست، با شما تماس بگیرند.

 

 

1 دیدگاه برای “نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد شیمی

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال درخواست

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای مشاوره و یا سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی از فرم زیر استفاده نمایید:

همچنین می توانید برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 3 را به شماره 09024024920 پیامک کنید