نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد مهندسی برق

نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد مهندسی برق

نمونه پروپوزال برق موردی است که اغلب دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی برق به دنبال آن بوده تا بتوانند در راستای نوشتن پروپوزال خود از آن بهره ببرند. از طرفی بسیاری از دانشجویان به دنبال مورد مشابه با کار آموزش انجام شده توسط خودشان که به صورت کامل و درست تکمیل شده باشد، می گردند تا با قیاس بین آنها کمبودها را جبران نمایند.

لازم به ذکر است پروپوزال های قرار گرفته در ادامه تماما پروپوزال های آموزش انجام شده توسط موسسه شریف یار بوده که مربوط به سالیان گذشته بوده و با کسب اجازه از دانشجو و همراه با رضایت ایشان به منظور کمک به سایر دانشجویان در سایت قرار گرفته است.

نمونه پروپوزال برق

موضوع:

برنامه ­ریزی ارزش محور توسعه انتقال با در نظر گرفتن عدم قطعیت منابع تجدیدپذیر

چکیده:

با تجدید ساختار در صنعت برق بازیگران مختلفی در بازار برق حضور پیدا کرده اند که هر یک به دنبال اهداف خود می باشند. این اهداف در برخی موارد با هم در تناقض و تعارض بوده و به همین علت مطالعات برنامه ریزی و بهره برداری این شبکه ها را با پیچیدگی های جدیدی مواجه کرده است.یکی از انواع مطالعات سیستم های قدرت که مورد نظر رساله حاضر می باشد، برنامه ریزی توسعه خطوط انتقال می باشد.

به دلایل امنیتی و پیچیدگی و تقریب های در نظر گرفتن کامل این سرمایه گذاری هنگفت در قیمت تمام شده برق، هنوز سرمایه گذاری این بخش از سیستم قدرت در برخی کشورها کماکان به عهده دولت ها می باشد. بنابراین نهادی به نام اپراتور سیستم انتقال (TSO) در سیستم قدرت شکل گرفته که وظیفه برنامه ریزی، بهره برداری، تعمیرات و قابلیت اطمینان این بخش عمده از شبکه قدرت می باشد. به این ترتیب این نهاد می بایست ضمن کمینه کردن هزینه سرمایه گذاری در توسعه خطوط انتقال به بهبود رقابت-پذیری، افزایش قابلیت اطمینان، دسترسی آزاد و کاهش پتانسیل اعمال قدرت بازار بپردازد.

از طرف دیگر با افزایش نرخ نفوذ منابع بادی، مسئله برنامه ریزی توسعه انتقال دستخوش تغییراتی شده و برخی مسائل جدید مطرح می گردد. از جمله این مسائل می توان به تولید متغیر تصادفی این منابع و فاصله زیاد این منابع از مراکز بار اشاره کرد. بنابراین در برنامه ریزی توسعه انتقال باید تاثیرات فنی و اقتصادی این منابع در نظر گرفته شود. مدل توسعه یافته با در نظر گرفتن این موارد می تواند سیگنال های مناسبی را برای مسئله برنامه ریزی توسعه انتقال که یک مسئله بلند مدت است، فراهم آورد.

دانلود نمونه پروپوزال برق 1

موضوع:

کنترل اینورتر تکفاز متصل به شبکه با استفاده از روش کنترل تکراری در منابع تولید پراکنده

چکیده:

کاهش ذخایر سوخت های فسیلی، مسائل زیست محیطی، افزایش قیمت سوخت های فسیلی و … منجر به ظهور چشمگیر منابع تولید توان غیر متمرکز مانند سیستم های فتوولتاییک، پیل سوختی، باتری، توربین های بادی و … در سیستم های قدرت امروزی شده است. برخلاف منابع سنتی تولید توان در سیستم های قدرت که مبتنی بر ژنراتورهای سنکرون با ولتاژ خروجی AC هستند، منابع تولید انرژی پراکنده غالبا منابعی با ولتاژ خروجی DC هستند(سیستمهای فتوولتاییک، باتریها و پیل سوختی).

همچنین منابع AC مانند توربین های بادی مبتنی بر ژنراتورهای DFIG یا ژنراتورهای سنکرون SG با قابلیت کنترل سرعت نیز قادر نیستند به صورت مستقیم به شبکه الکتریکی متصل شوند و در آن ها لازم است ولتاژ AC خروجی آنها از طریق یک مبدل به شبکه اصلی متصل شود.با پیشرفت فناوری در زمینه سیستم های نیمه رسانا و همچنین امکان تولید سوییچ های کنترل شونده در قدرت ها و فرکانس های بالا، مبدل های الکترونیک فدرت کنترل شونده برای اتصال منابع تولید پراکنده به شبکه سراسری بسیار مورد توجه قرار گرفتند.

این مبدل ها قادر هستند تا با تبادل توان کنترل شده با شبکه، پایداری منابع تولید پراکنده را افزایش داده و حتی به بهبود کیفیت توان شبکه اصلی نیز کمک کنند. همچنین این مبدل های الکترونیک قدرت واسط قادر هستند تا با تنظیم توان تزریق شده به شبکه، شرایط عملکرد بهینه ای را برای منابع خود فراهم کنند. به عنوان مثال این مبدل ها امکان اجرای الگوریتم های تعقیب نقطه توان حداکثر (MPPT) را در سیستم های فتوولتاییک و توربین های بادی فراهم می آورند.

دانلود نمونه پروپوزال برق 2

موضوع:

مکان­ یابی و تعیین سایز محدودکننده جریان خطا با استفاده از الگوریتم ژنتیک

چکیده:

محدود کننده جریان خطا، وسیله ای است که با استفاده از ابر رساناها جهت محدود نمودن جریان خطا در سیستم انتقال یا توزیع به کار برده می‌شود. این محدود کننده‌ها بر خلاف راکتورها جریان خطا را بدون اضافه کردن امپدانس به مدار در شرایط عادی محدود می‌کند.در این پروژه جایابی بهینهFCL در شبکه های حلقوی با هدف افزایش قابلیت اطمینان سیستم و کاهش هزینه FCL مطالعه و بررسی شده است. اولین قدم برای جایابی بهینه FCL، بررسی و مدل سازی قرارگیری یک FCL بر روی یک خط می باشد.

بنابراین در ابتدا تأثیر نصب FCL بر روی یک خط از شبکه حلقوی مدل شده است. از آنجائیکه در محاسبات جریان اتصال کوتاه و یا اصطلاحاً سطح اتصال کوتاه یک باس شبکه، ماتریس ادمیتانس یا ماتریس امپدانس نقش مهمی بازی می کنند، در این پروژه تأثیر وجود FCL بر روی ماتریس های مذکور مدل شده است.

بدیهی است با دانستن مقادیر ماتریس امپدانس به راحتی می توان سطح اتصال کوتاه هر باس شبکه را محاسبه نمود.از آنجائیکه تشکیل ماتریس و فرمول بندی (فرمولاسیون) آن به مراتب راحت تر از ماتریس می باشد، در این پروژه ابتدا شبکه تست را با استفاده از ماتریس، مدل می نمائیم. بدیهی است در انتهای مدل سازی شبکه و برای محاسبۀ سطح اتصال کوتاه با معکوس نمودن ماتریس مذکور می توان ماتریس را بدست آورد.

دانلود نمونه پروپوزال برق 3

موضوع:

ارزیابی اقتصادی، جایابی و تعیین ظرفیت بهینه همزمان واحدهای تولید پراکنده و SVC در شبکه قدرت با استفاده از الگوریتم بهینه سازی فاخته

چکیده:

بالا رفتن هزینه‌های انتقال و توزیع، به مولدهای تولید پراکنده یا DG) Distributed Generation) این امکان را می‌دهد که برق تولیدی خود را به قیمتی ارزان‌تر در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند. بخصوص در سیستم‌های تجدید ساختار شده، تولید پراکنده می‌تواند در مناطقی که دارای قیمت حدی محلی یا LMP) Local Marginal Price) بالاتری هستند، توجیه اقتصادی داشته باشد. علاوه بر این، تولید پراکنده امکان استفاده از منابع پاک برای تولید برق را می‌دهد.

لذا باید محل نصب و ظرفیت این نیروگاه­ ها چنان تعیین ­گردد که بیشترین کاهش در تلفات شبکه، بهترین پروفیل ولتاژ و بیشترین اندیس پایداری ولتاژ با در نظرگرفتن قیود فنی و اقتصادی مسئله به وجود آید.سیستم­ های انتقال جریان متناوب انعطاف‌پذیر (Flexible AC transmission systems)‏ یا FACTS، متشکل از تجهیزات استاتیکی است که هدف آن بهبود کنترل‌پذیری و افزایش توانایی انتقال قدرت شبکه می­ باشد.

سامانه انتقال جریان متناوب انعطاف‌پذیر توسط انجمن مهندسان برق و الکترونیک(IEEE) به این صورت تعریف شده است: «یک سیستم مبتنی بر ادوات الکترونیک قدرت و دیگر تجهیزات استاتیکی که کنترل یک یا چندین پارامتر سامانه انتقال انرژی جریان متناوب را برای بهبود کنترل‌پذیری و افزایش توانایی انتقال قدرت الکتریکی محقق می سازد».

نصب منابع تولید پراکنده و ادوات FACTS همچون SVC، اثرات مختلفی همچون کاهش انحراف و بهبود اندیس پایداری ولتاژ شینه‌ها در شبکه دارد. طراحی نامناسب و عدم جایابی مناسب این تجهیزات باعث افزایش تلفات شبکه و بالا رفتن هزینه­ های تولید و انتقال انرژی می‌شود. بنابراین لازم است با استفاده از روش های بهینه سازی، طراحی و جایابی نیروگاه ها و ادوات در شبکه طوری آموزش انجام گیرد که بیشترین سود را برای شبکه به همراه داشته باشد. بدین ترتیب که محل نصب و ظرفیت این تجهیزات چنان تعیین می گردد که بیشترین کاهش در هزینه طراحی و افزایش سود با در نظرگرفتن قیود فنی و اقتصادی مسئله به وجود آید.

دانلود نمونه پروپوزال برق 4

مشاوره در نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد مهندسی برق

دپارتمان فنی و مهندسی موسسه شریف یار به منظور نوشتن پروپوزال مهندسی برق ، متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور در رشته مهندسی برق، بدین وسیله آمادگی خود جهت مشاوره در نوشتن پروپوزال  و طرح های پژوهشی رشته مهندسی برق اعلام می­ نماید. جهت ثبت سفارش طرح پژوهشی خود فرم خلاصه شده زیر را تکمیل فرمایید تا همکاران ما در اولین فرصت جهت پیگیری درخواست، با شما تماس بگیرند.

 

 

 

جهت سفارش مشاوره در پروژه، در فرم زیر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و یا مستقیما از طریق ایمیل [email protected]  اطلاعات مد نظر خود را سفارش دهید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال درخواست

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای مشاوره و یا سفارش از فرم زیر استفاده نمایید: