نمونه پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی – طراحی فرایند

۱۰بهمن

نمونه پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی – طراحی فرایند

نمونه پایان نامه شیمی فرایند موردی است که اغلب دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایند به دنبال آن بوده تا بتوانند در راستای نوشتن پایان نامه خود از آن بهره ببرند. از طرفی بسیاری از دانشجویان به دنبال مورد مشابه با کار انجام شده توسط خودشان که به صورت کامل و درست تکمیل شده باشد، می گردند تا با قیاس بین آنها کمبودها را جبران نمایند. از طریق مقایسه کار خود با پایان نامه های انجام شده می توان به دیگر جنبه های تحقیقاتی پیرامون موضوع پایان نامه پی برد.

لازم به ذکر است پایان نامه های قرار گرفته در ادامه ، پایان نامه های گردآوری شده از منابع مختلف بوده و موسسه شریف یار در مورد صحت و یا کیفیت این پایان نامه ها هیچ تضمین و ادعایی ندارد.

نمونه پایان نامه شیمی فرایند


موضوع:  شبیه سازی واحد غلظت شکن و ارائه راهکار جهت افزایش بنزین پالایشگاه نفت بندر عباس

چکیده: واحد غلظت شکن یکی از از واحدهای با ارزش پالایشگاهی محسوب می شود زیرا از خوراک بی ارزش (ته مانده برج خلاء) محصولات با ارزشی چون گازوئیل، بنزین و گاز مایع به دست می آید. و با توجه به موقعیت ممتاز پالایشگاه نفت بندرعباس از حیث نوع وتنوع خوراک و نیز واحد غلظت شکن آن در بین واحدهای غلظت شکن سایر پالایشگاه ها، در این تحقیق ابتدا ما واحد را با استفاده از نرم افزار Petro-Sim شبیه سازی کردیم و بعد از کالیبره کردن با داده های واقعی واحد، خطا را به حداقل رساندیم و در مرحله بعد، نقاط تاثیرگذاری بر فرآیند را شناسایی کردیم و روی هر ک ازآنها تغییرات لازم را اعمال نمودیم و تاثیر آن ها تغییرات لازم را اعمال نمودیم و تاثیر آن ها را روی محصولات، خصوصا بنزین ثبت کردیم و دریافتیم که تغییرات همزمان دمای خروجی کوره و فشار ظرف سوکر بیشترین بازده را در افزایش بنزین دارد و نقاط حساس دیگر را اولویت بندی کردیم و در نهایت با تحلیل داده ها نتیجه گیری مطلوب را انجام دادیم و در آخر با توجه به تنوع خوراک و در نتیجه ویسکوزیته های متفاوت شرایط عملیاتی جدید را با در نظر گرفتن ویسکوزیته خوراک پیشنهاد کردیم که می توان از آن برای سایر واحدهای غلظت شکن که روش سوکر استفاده می کنند بکار برد. نگاه ما بیشتر تمرکز روی بنزین تولیدی واحد و ارائه راه کاری در جهت تولید بیشتر این فرآورده با ارزش است تا بتوانیم با تولید بیشتر این محصول گامی هر چند کوچک در راه خود کفایی این محصول استراتژیک برداریم.

دانلود نمونه پایان نامه شیمی فرایند ۱


موضوع: شبیه سازی نرخ اتلاف انرژی در سیستم اختلاط مایع-مایع امتزاج ناپذیر

چکیده: اختلاط در تانک بهمزن با استفاده از دینامیک جریان (CDF) شبیه سازی شد. هدف اصلی در این پروژه بررسی امکان تقسیم بندی تانک به دو یا تعداد بیشتری کوپه بر اساس مقادیر نرخ اتلاف انرژی توربولنسی ε می باشند. متد قاب چند گانه برای مدل کردن پروانه مورد استفاده قرار گرفت. این روش در مقایسه با متد قاب چرخان (RF) روشی به روزتر می باشد. نتایج عددی به دست آمده با نتایج آلکسوپولوس (Alexopolous) (2002) مقایسه ششد و توافقات خوبی به دست آمد. تانک به کوپه های بر اساس مقدار نرخ اتلاف انرژی جنبشی توربولنسی، εcut تقسیم بندی شد. این εcutقبلا بر اساس رسم نمودار نرخ اتلاف انرژی تراکمی بر حسب نرخ اتلاف به دست می آمد. اما در این پروژه استدلال شد که این روش توام با درصدی از خطای مشاهداتی بوده و ملاک واضحی برای انتخاب نرخ اتلاف انرژی برشی نمی باشد. در عوض به جای آن εcut بر اساس توزیع دانسیته حجمی انتخاب شد که واضح تر و قابل رویت تر می باشد. تانک به دو کوپه، ناحیه پروانه و ناحیه بالک بر اساس εcut تقسیم بندی شد. تاثیر فاکتورهایی شامل، نوع پروانه، قطر پروانه، سرعت چرخش، حضور بافل و فاصله پروانه از انتهای تانک بررسی شد. این طور به دست امد که نوع و قطر پروانه، سرعت چرخش، حضور بافل تاثیر مهمی بر روی سطح نرخ اتلاف انرژی و سایز کوپه پروانه دارند ولی فاصله پروانهاز انتهای تانک تاثیر قابل ملاحظه ای ندارد.

دانلود نمونه پایان نامه شیمی فرایند ۲


موضوع: اصلاح شبکه مبدلهای حرارتی واحد تقطیر پالایشگاه تهران

چکیده: کارکرد شبقکه مبدل های حرارتی تاثیر بسزایی در مصرف انرژی دارد تکنولوژی pinch روش طراحی موثری را برای پروژه-های جدید و اصلاحی ارائه می نماید از جمله فرآیندهای مهم واحد تقطیر می باشد که اولین فرآیند در پالایشگاه ها محسوب می شود بنابراین بایستی به دنبال بهبود و افزایش کارایی آن باشیم. اطلاعات پس از استخراج از جریان های موجود مورد بررسی قرار گرفته مجموعا که ۲۵ جریان گرم ۱۲ جریان سرد می باشند و اطلاعات اقتصادی جزوء ملزومات کار است از روش راندمان سطح برای به دست آوردن مراحل هدف گذاری و طراحی استفاده می شود برای مرحله اشکال زدایی از نرم افزار معروف Aspen pinch استفاده نموده ایم طراحی موجود با استفاده از اثر متقابل هزینه های اصلی و انرژی بهبود می یابد. مقدار مصرف تاسیسات گرم برابر kf 128561 می باشد و راندمان سطح حرارتی برای طراحی موجود برابر ۰٫۰۷ است از روش راندمان سطح مقدار ∆Tmin بهینه c14 به دست می آید. برای اصلاح شبکه از این اختلاف دمایی استفاده می نماییم و ابتدا مبدل هایی که باعث هدر رفتن و عبور انرژی از pinch می شوند را مشخص نموده و در نهایت کار را با تغییراتی در فرآیند آغز من نماییم که این تغییرات شامل اضافه کردن مبدل های جدید، جا به جایی مبذل ها جریان ها می باشد.

دانلود نمونه پایان نامه شیمی فرایند ۳


موضوع: شبیه سازی فرایند بازیابی ضایعات روغن های خودرو به روش استخراج با حلال پروپان

چکیده: روغن های روانکار کاربرد وسیعی برای کاهش اصطکاک و فرسایش به وسیله دخالت یک فیلمی از مواد بین سطح مالش دهنده روغن کاری را دارند. معمولا روغن های روانکار شامل دو ماده هستند که هم روغن پایه و هم ماده افزودنی شیمیایی دارند. با افزودن مواد افزودنی شیمیایی خاص، خواص روغن روانکار بالا برده می شود و سرعت تغییرات نامطلوب اتفاق افتاده در خلال عملیات کاهش می یابد. در نتیجه، دفع نادرست روغن کار کرده می تواند تهدیدی برای سلامت انسان ها و محیط باشد. با وجود روغن روانکار کار کرده تبخیر نمی شود و کمتر از بین می روند. بنابراین نیاز است که قبل ار این که آنها به محیط تخلیه شوند یک تصفیه مناسب انجام شود. اخیرا یک افزایش تمایل برای کاربرد فرآیند تصفیه مجدد روغن های روانکار کار کرده به عنوان پایه تصفیه مجدد در سراسر جهان پیدا شده است. فرآیند تصفیه مجدد روغن های روانکار کار کرده به وسیله تماس روغن کار کرده در یک برج استخراج همراه یک هیدروکربن سبک به عنوان حلال برای مثال پروپان انجام می گیرد که حاصل آن یک ماده اکستراکت و رافینت می باشد. حلال از اکستراکت و رافینت دفع می شود و بازیافت می گردد و هیدروکربنهای نامطلوب از روغن پایه جدا می شود.

دانلود نمونه پایان نامه شیمی فرایند ۴


موضوع:  طراحی شبکه مبدلهای حرارتی واحد تولید کمپلکسPVC با استفاده از تکنولوژیPinch

چکیده: تکنولوژی pinch ابتدا به عنوان ابزاری برای کاهش انرژی به خصوص برای طراحی شبکه های پیش گرمکن منظور شده مورد توجه قرار گرفته بود، اما به تدریج کاربرد تکنولوژی pinch دامنه وسیعتری پیدا کرد به عنوان تکنولوژی برتر در زمینه های درک و فهم مسائل حرارت و توان در فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به قیمت روز افزون انرزی و نیز مصرف فراوان انرژی در صنایع شیمیایی بع ویزه صنایع پلیمریزاسیون، به کارگیری تکنولوژی انتگراسیون حرارتی در این واحدها برای ارائه راهکار مناسب جهت کم کردن مصرف انرژی حائز اهمیت فراوان است. در پروژه حاضر طراحی شبکه مبدل-های حرارتی واحدهایDirect Oxy.EDC,Purification, chlorination با استفاده از تکنولوژی Pinch انجام گرفته است. نتایج به دست آمده از انتگراسیون حرارتی و طراحی شبکه مبدل های حرارتی واحدهای مذکور می توان به صورت، افزایش تبادل حرارت و کاهش نیاز به مصرف انرژی از تاسیسات حرارتی سرد و گرم، کاهش هزینه های سالیانه به وسیله مشخص کردن ارتباطی پایاپای بین هزینه عملیات (مواد خام و انرژی) و هزینه سرمایه گذاری (تجهیزات) و در نتیجه کاهش مصرف انرژی، بهبود مصرف مواد خام و کاهش هزینه تجهیزات، کاهش قیمت تمام شده محصولات و نیز تاثیرگذاری آن در مسائل زیست محیطی، بیان نمود.

دانلود نمونه پایان نامه شیمی فرایند ۵

 

مشاوره در نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی – طراحی فرایند

دپارتمان فنی و مهندسی موسسه شریف یار به منظور مشاوره در نوشتن پایان نامه مهندسی شیمی ، متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور در رشته مهندسی شیمی – طراحی فرایند ، بدین وسیله آمادگی خود جهت مشاوره در نوشتن پایان نامه و طرح های پژوهشی رشته مهندسی شیمی – طراحی فرایند اعلام می­ نماید. جهت ثبت سفارش طرح پژوهشی خود فرم خلاصه شده زیر را تکمیل فرمایید تا همکاران ما در اولین فرصت جهت پیگیری درخواست، با شما تماس بگیرند.

درخواست يا سفارش خود را از طريق فرم زير ارسال نماييدکليه حقوق محفوظ است / شریف یار 1396