نمونه پروژه کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک

نمونه پروژه کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک

نمونه پروژه برق الکترونیک موردی است که اغلب دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی برق گرایش الکترونیک به دنبال آن بوده تا بتوانند در راستای نوشتن پروژه خود از آن بهره ببرند. از طرفی بسیاری از دانشجویان به دنبال مورد مشابه با کار آموزش انجام شده توسط خودشان که به صورت کامل و درست تکمیل شده باشد، می گردند تا با قیاس بین آنها کمبودها را جبران نمایند.از طریق مقایسه کار خود با پروژه های آموزش انجام شده می توان به دیگر جنبه های تحقیقاتی پیرامون موضوع پروژه پی برد.

لازم به ذکر است پروژه های قرار گرفته در ادامه ، پروژه های گردآوری شده از منابع مختلف بوده و موسسه شریف یار در مورد صحت و یا کیفیت این پروژه ها هیچ تضمین و ادعایی ندارد.

نمونه پروژه برق الکترونیک

موضوع:

 طراحی و ساخت یک کنترل دمای دیجیتالی تابلوهای برق

چکیده:

 هدف از آموزش انجام این پروژه طراحی و ساخت کنترل دمای دیجیتالی تابلوهای برق با استفاده از میکروکنترولر AT M32 می باشند. دستگاهی که طراحی و ساخته شده علاوه بر قسمت اتوماتیک دارای بخش است که می توان دما ، فن و هیتر را بصورت دستی تغییر وضعیت داد. تحقق این پروژه کمک شایانی به کنترل دما با دقت بالا در محل های کار ، کارخانجات و بخصوص کارخانه های جوجه کشی می باشد . طبق برنامه ای که برای این پروژه نوشته شده است دماهایی که بصورت دستی تغییر میکنند ، رنج محدودی دارند که این رنج توسط سازنده مشخص شده است.

دانلود نمونه پروژه برق الکترونیک 1

موضوع:

مدل‌سازی سیستم قدرت با رویکرد پدافند غیرعامل در مقابل حملات الکترومغناطیسی

چکیده:

امروزه، با توجه به وجود وابستگی متقابل میان زیرساخت‌های حیاتی جامعه (نظیر برق، آب، گاز و غیره)، آسیب‌پذیری‌های ناشی از تهدیدات افزایش خواهد یافت؛ به ‌طوری‌که اختلال در روند عادی یکی از آنها به واسطه بروز هر نوع تهدید، می‌تواند بر روی روند عادی زندگی و امنیت کلان جامعه، تاثیرات نامطلوبی بجا نهد. بر اساس یک دیدگاه، تهدیدات متصور برای یک سیستم قدرت، شامل حوادث طبیعی و انسان‌ساز است. هدف اصلی این تحقیق، مدل‌سازی سیستم قدرت با رویکرد پدافند غیرعامل در مقابل تهدیدات الکترومغناطیسی و بررسی راه‌کارهای افزایش ایمنی و امنیت آن در برابر این نوع از تهدیدات خواهد بود.

ارائه راهکارهای حفاظتی و جلوگیری از آسیب به سیستم قدرت، حفظ و تداوم فرایندهای کاری، سرمایه‌ها و منابع مربوطه، نیازمند شناسایی تهدیدات و تعیین سناریوهای وقوع آنهاست. در این تحقیق، منظور از سیستم قدرت، یک پست فشار قوی دارای اتاق فرمان و تهدیدات مورد نظر از نوع انفجارات اتمی بالای سطح زمین ((HEMP و فرستنده‌های توان بالاHPEM)) است. در این تحقیق، پس از بررسی کلی اجزای سیستم قدرت، به تهدیدات الکترومغناطیسی، مفاهیم مربوط به سازگاری الکترومغناطیسی (EMC)/ تداخل الکترومغناطیسی (EMI)، نفوذپذیری و آسیب‌پذیری سیستم قدرت در برابر حملات الکترومغناطیسی پرداخته می‌شود.

با توجه به اینکه تجهیزات مهم سیستم قدرت مورد نظر این تحقیق، شامل محفظه‌های مربوط به سیستم الکترونیکی، پردازشی و مخابراتی، رک‌های کنترلی و سازه بتنی پست می‌باشد، لذا سنجش میزان کیفیت حفاظت‌سازی (SE) در هر یک از آنها به کمک نرم‌افزار شبیه‌ساز CST، نشان می‌دهد که روزنه‌های مستطیلی عریض تعبیه شده در ساختارهای محفظه‌ها و رک‌های یاد شده، دارای کمترین حفاظت الکترومغناطیسی و روزنه‌های دایروی دارای بیشترین حفاظت الکترومغناطیسی است.

نتایج شبیه‌سازی برای سازه پست نشان می‌دهد که ساختمان‌های بتنی، تقریباً هیچ‌گونه حفاظتی در برابر تهدیدات ندارند؛ اما در صورتی که در ساختارشان از بتن مسلح استفاده شود، میزان کیفیت حفاظت‌سازی (SE) در فرکانس‌های پایین بهبود می‌یابد.

دانلود نمونه پروژه برق الکترونیک 2

موضوع:

طراحی و تحلیل پارامتری تقویت کننده عملیاتی در تکنولوژی های CMOS و CNFET

چکیده:

رشد سریع فناوری ساخت مدارهای الکترونیکی و ورود به مرز فناوری نانو، همراه با مزایای دور از انتظاری که برای این فناوری به دنبال داشته، چالش های فراوانی را نیز فرا روی متخصصین الکترونیک قرار داده است. برخی از این چالش ها مربوط به فرآیند و فناوری ساخت مدارهای الکترونیکی و بخشی نیز مربوط به کوچک شدن ابعاد ترانزیستورها است که پایه و اساس آنها می باشد. افزایش این مسائل پژوهشگران را به فکر جایگزینی مواد جدیدی به منظور استفاده در مدارهای الکترونیکی انداخت، که به جای استفاده از ترانزیستورها و ابزارهای سیلیکونی که با چنین محدودیت هایی روبرو است، از مواد دیگری استفاده کنند.

یکی از محتملترین جایگزینهای CMOS ، ترانزیستورهای مبتنی بر نانو لوله های کربنی (CNFET) است، که شامل نانو لوله های تک جداره نیمه هادی همجوار است که به دلیل خاصیت الکترونی عالی، قابلیت جایگزین شدن بر مدارات CMOS سیلیکونی را دارد. از این ترانزیستور در ساختار یک OPAMP استفاده شده است. در این پروژه ابتدا ترانزیستورهای مبتنی بر نانولوله های کربنی (CNFET) ،تاریخچه ،مزایا و محدودیت های آن ها را به طور اجمال مورد بررسی قرار می دهیم. در ادامه به مطالعه ،طراحی و تحلیل CMOS-OPAMP می پردازیم و با استفاده از HSPICE در تکنولوژی 50nm مشخصه های تقویت کننده را شبیه سازی می کنیم.

سپس ترانزیستورهای مبتنی بر سیلیکون(SI-FET) را با ترانزیستورهای مبتنی بر نانولوله کربنی(CNFET) جایگزین می کنیم تا CNFET-OPAMP ایجاد گردد و با استفاده از مدل فشرده استانفورد برای ناحیه کانال درونی نانولوله های تک دیواره ای(SWNTs) در ترانزیستورهای اثر میدانی مبتنی بر نانولوله کربنی (CNFET) ،مشخصه های CNFET-OPAMP را شبیه سازی می کنیم و در پایان مقایسه ای بین مشخصه های CMOS-OPAMP و CNFET-OPAMP ارائه می دهیم که35% افزایش در بهره حلقه باز،266% افزایش GBP،افزایش PM ،افزایش CMRR به میزان 114% ،افزایش سرعت تغییر خروجی به میزان 62% و کاهش 476% در توان مصرفی را نشان می دهد.

دانلود نمونه پروژه برق الکترونیک 3

موضوع:

ساخت سنسور رطوبت با استفاده از نانو لوله های کربنی

چکیده:

 امروزه سنسورهای رطوبت کاربردهای زیادی در زمینه های مختلف از جمله پروسه های کنترل محیط زیست, کاربردهای خانگی, صنعت خودروسازی, پزشکی, کشاورزی و صنایع شیمیایی بدست آورده اند.
تا به امروز ساختارهای مختلفی برای سنسور رطوبت پیشنهاد شده است که پس از مروری بر این مطالعات, در این پژوهش ساختار جدیدی از سنسور رطوبت با هدف تجاری سازی ارائه شده است.

در این ساختار از رونشانی بخار شیمیایی نانو لوله های کربنی بر روی کریستال استفاده گردیده و تغییرات خطی مقاومت نانو لوله های کربنی در معرض رطوبت مطالعه شده است.
آزمایش های آموزش انجام شده بر روی سنسور شامل بررسی رفتار دمایی, زمان افت وخیز, بازپخت دمایی, تاثیر اندازه, تکرار پذیری, اثرمزاحمت ها و حد تشخیص آن بوده و نتایج هریک از آزمایش هاگزارش شده است.

همچنین نانو ساختار های کربنی متفاوتی مانند نانو لوله های کربنی تک جداره و چند جداره, نانو فیبر کربن, کربن فعال شده و ترکیب هریک با کلرید لیتیوم, رونشانی و رفتار هریک گزارش شده است.
سپس با استفاده از نرم افزار, دو نمونه ساختار کامل و نقص دار نانو لوله کربنی با حضور و بدون حضور مولکول آب شبیه سازی گردید و با استفاده از تئوری تابعی چگالی و تقریب چگالی موضعی رفتار ساختار بررسی شد که نتایج شبیه سازی با نتایج تجربی تطابق دارد.
نتایج حاصل از آزمایشات نشان دهنده اینست که سنسور پیشنهادی کاندیدای خوبی برای استفاده در صنعت می باشد.

دانلود نمونه پروژه برق الکترونیک 4

موضوع:

کاهش جریان نشتی در گیت قابل برنامه ریزی میدانی

چکیده:

در تحقیق که پیشرو داریم بر آنیم تا با توجه به نیاز روزافزون به بهره گیری و استفاده از مدارهای الکترونیکی دیجیتال و نیاز به بهینه سازی جهت بهبود عملکرد که شامل مصرف توان کمتر، سرعت بالاتر، اشغال فضای کمتر و عملکرد بهتر می باشد با ایجاد تغییراتی در یکی از قسمت های یک ابزار بسیارکاربردی و مفید در طراحی و پیاده سازی مدارهای دیجیتال یعنی گیت قابل برنامه ریزی میدانی سبب بهبود عملکرد این ابزار شویم.

در این تحقیق باتوجه به این نکته که عمده مصرف توان این ابزار در سلول های حافظه صرف می گردد و توجه به این نکته که بخش عمده ساختمان اجزای تشکیل دهنده تراشه شامل بلوک های منطقی قابل پیکربندی که خود شامل سوییچ های مسیریابی و جداول جستجو می باشند که حجم زیادی از این قسمت ها را سلول های حافظه تشکیل می دهند و باتوجه به این نکته که بخش عمده اتلاف توان را جریان نشتی ترانزیستورهای سلول حافظه در زمان بیکاری ایجاد میکنند با کاهش این جریان نشتی سبب کاهش توان مصرفی ایستا در سلول حافظه و در نهایت کل تراشه گیت قابل برنامه ریزی میدانی شویم و با کاهش مصرف توان دراین ابزار سبب بهبود عملکرد آن شویم.

دانلود نمونه پروژه برق الکترونیک 5

مشاوره در نوشتن پروژه کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک

دپارتمان فنی و مهندسی موسسه شریف یار به منظور مشاوره در نوشتن پروژه مهندسی برق ، متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور در رشته مهندسی برق – الکترونیک ، بدین وسیله آمادگی خود جهت مشاوره در نوشتن پروژه و طرح های پژوهشی رشته مهندسی – برق الکترونیک اعلام می­ نماید. جهت ثبت سفارش طرح پژوهشی خود فرم خلاصه شده زیر را تکمیل فرمایید تا همکاران ما در اولین فرصت جهت پیگیری درخواست، با شما تماس بگیرند.

جهت سفارش مشاوره در پروژه، در فرم زیر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و یا مستقیما از طریق ایمیل [email protected]  اطلاعات مد نظر خود را سفارش دهید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال درخواست

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای مشاوره و یا سفارش از فرم زیر استفاده نمایید: