نحوه نوشتن پیشینه تحقیق در پایان نامه ها

نحوه نوشتن پیشینه تحقیق در پایان نامه ها

منظور از پیشینه تحقیق بررسی مقاله‌ها، پایان نامه‌ها و پژوهش‌های تحقیقاتی است که در حوزه کاری مرتبط با موضوع پایان نامه شما نوشته شده است.

هنگامی که پیشینه تحقیق خود را می‌نویسید، مقاله‌ها، پایان نامه‌ها و پژوهش‌های تحقیقاتی جدید انجام شده در حیطه موضوعتان را مطالعه کرده، مهم‌ترین نتایج آن تحقیقات را به طور خلاصه یادداشت کرده و به طور انتقادی آن نتایج را تحلیل کنید.

هدف از نوشتن پیشینه تحقیق

هدف از نوشتن پیشینه تحقیق، که بخش مهمی از فصل دوم پایان نامه است، بیان تاریخچه و نتایج پژوهش‌های قبلی به طور خلاصه است. در این بخش ناسازگاری‌ها، شکاف‌ها و تناقض‌ها در تحقیقات قبلی معرفی شده، روش‌ها و رویکردهای دیگر محققان مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

ضرورت نوشتن پیشینه تحقیق در پایان نامه

بررسی پیشینه تحقیق (Literature review) به معنی انجام یک تحقیق جدید بر پایه دانش و ایده‌های موجود است. در واقع شما از آنجایی که دیگران قبلاً به آنجا رفته‌اند، پژوهش را ادامه می‌دهید.

با نوشتن پیشینه تحقیق این امکان برای خواننده فراهم آورده می‌شود تا به طور یکجا و خلاصه به تحقیقات جدید، مهم و معتبر در حوزه کاری پایان نامه دسترسی داشته باشد.

این بخش از پایان نامه تضمین می‌کند که شما کار و پژوهشی را که قبلاً انجام شده را کپی نکرده‌ و موضوع پایان نامه شما جدید است.

با نگارش پیشینه تحقیق، شما می‌توانید با افرادی که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کنند، آشنا شده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. همچنین اگر شما سوالی در ارتباط با موضوع مقاله و پایان نامه داشتید، می‌توانید از طریق ایمیل از آنان بپرسید.

در واقع با نوشتن پیشینه تحقیق نشان می‌دهید که شما منابع مهم در ارتباط با موضوع خود را شناسایی و مطالعه کرده‌اید.

چگونه پیشینه تحقیق پایان نامه را بنویسیم؟

  1. برای شروع، نخست کلمات کلیدی پایان نامه خود را در اینترنت و پایگاه داده‌های معتبر جستجو کرده و جدیدترین پایان نامه‌ها و مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

لینک‌های مفید دیگر را نیز بخوانید:

دانلود رایگان پایان نامه

دانلود رایگان مقاله

  • موضوع خود را محدودتر کرده و مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
  • مقالات دانلود شده را به طور کامل بخوانید و آن‌ها را ارزیابی کنید.

در مطالعه تحقیقات جدید موارد زیر را بررسی کنید:

  • شکاف موجود در دانش جدید را تعیین کرده و بررسی کنید که چه مواردی در پژوهش‌های قبلی نادیده گرفته شده است.
  • تعیین کنید که بیشتر محققان در پژوهش‌های خود چه فرضیه‌هایی را در نظر گرفته‌اند؟
  • مشخص کنید که مقالات و پایان نامه‌های دیگر از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اند؟ چه موضوعات و موادی مورد آزمایش قرار گرفته؟
  • به تئوری‌ها، نتایج و روش‌های متناقض توجه کنید.

توجه داشته باشید که رفرنس، مراجع و پیشینه تحقیق بیان شده در مقالات جدید بسیار کمک‌کننده خواهد بود. همچنین از بررسی و مطالعه مجدد موارد و موضوعاتی که در تحقیقات پیشین بررسی شده، اجتناب کنید. تحقیق درباره چیزی که قبلاً بررسی شده، اتلاف وقت است و مجوز چاپ برای تحقیقات تکراری داده نمی‌شود.

لینک‌های مفید دیگر را نیز بخوانید:

نحوه نگارش فصل دوم پایان نامه

1 دیدگاه برای “نحوه نوشتن پیشینه تحقیق در پایان نامه ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
26 + 9 =