نحوه مطالعه مقالات برای تعیین عنوان مقاله

در خصوص نحوه مطالعه مقالات برای تعیین عنوان (به ویژه مقالات انگلیسی) باید بدانیم که اصلاً قرار نیست تمام مطالب موجود در مقالات مطالعه شود در حقیقت شما باید نحوه مطالعه مقالات و منابع (مانند پایان‌نامه‌ها) را یاد بگیرید.

مثلاً یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها برای مطالعه، قسمت چکیده (Abstract) است. در این قسمت مطالبی مانند اهداف تحقیق، روش‌های انجام کار، جامعه آماری و نهایتاً نتایج به‌دست‌آمده (یعنی رد یا تائید شدن فرضیات) وجود دارد. شما با مطالعه این قسمت می‌توانید به این نتیجه برسید که اصلاً این مقاله (یا پایان‌نامه) به درد شما می‌خورد یا خیر.

درصورتی‌که جواب مثبت بود می‌توانید به دنبال مدل مفهومی و دیدن فرضیات باشید (البته توجه داشته باشید که برخلاف فرضیات که جزء اصلی یک تحقیق علمی- پژوهشی محسوب می‌شود، همه مقالات مدل مفهومی ندارند). مورد بعدی این‌که برخلاف مقالات معتبر دنیا، اکثر مقالات داخلی در بخش چکیده خود بیشتر داستان‌سرایی می‌کنند تا ذکر مطالب کلی و مهم مقاله. چنین به نظر می‌رسد که این محققان فلسفه وجودی چکیده را هنوز درک نکرده‌اند. با مقایسه چند مقاله معتبر خارجی و چند مقاله داخلی و مقایسه آن‌ها، این گفته می‌تواند مورد تائید شما قرار گیرد.

در بین مقالاتی که برای مطالعه انتخاب کرده‌اید معمولاً مقالاتی یافت می‌شود که به عنوان شما نزدیک‌تر هستند. یا بهتر است بگوییم پس از مطالعه مقالات مختلف به این نتیجه می‌رسید که عنوانی را بر اساس چند تا از مقالاتی که مطالعه کرده‌اید انتخاب کنید و بین این مقالات نیز نهایتاً مقاله‌ای را انتخاب می‌کنید که همان مقاله بیس شما می‌شود و بیشترین تأثیر را در کار تحقیقی شما دارد. برخی از اساتید راهنما از دانشجو می‌خواهند تا یک مدل مفهومی دقیقاً همانند مدل مفهومی مقاله بیس را استفاده کنند. این کار اشتباه نیست زیرا ممکن است کار تحقیقی موجود در مقاله بیس، در کشور دیگری انجام‌ گرفته باشد و ما بخواهیم آنرا در کشور خودمان انجام دهیم. اما به‌هرحال بهتر است در انتخاب عنوان کمی خلاق‌تر باشیم حداقل می‌توانیم از مدل مفهومی دو یا سه مقاله استفاده کرده و مدل مفهومی جدیدی را ایجاد کنیم.

مقاله بیس

مقاله بیس مقاله‌ای است که شما از آن برای نوشتن پایان‌نامه استفاده می‌کنید. البته ما اصولاً برای انجام یک کار پژوهشی از چندین مقاله و پایان‌نامه می‌توانیم بهره بگیریم ولی بین تمام این‌ها معمولاً یک یا دو مقاله وجود دارد که بیشترین تأثیر را در نگارش پروپوزال و پایان‌نامه ما دارند و همان‌طور که ذکر شد حتی برخی از دانشجویان دقیقاً از مدل مفهومی موجود در این مقاله‌ها برای پایان‌نامه خود استفاده می‌کنند. این مقاله (یا مقالات) تحت عنوان مقاله بیس نامیده می‌شوند.

توجه کنید که استاد داور اصلاً قرار نیست مقاله بیس شما را ببیند و اصلاً کاری ندارد به این‌که عنوان پایان‌نامه چقدر به‌عنوان مقاله بیس نزدیک است یا اینکه چقدر از مطالب پایان‌نامه را از مقاله بیس برداشته‌اید. تنها موردی که می‌تواند سبب لو رفتن مقاله بیس شما شود تعداد رفرنس‌هایی است که شما در داخل متن به یک مقاله داده‌اید معمولاً (البته نه همیشه) ما بیشترین رفرنس‌ها را به مقاله بیس می‌دهیم.

مدل مفهومی:

در برخی از مقالات فرضیات و رابطه‌ی بین متغیرها را به‌صورت جمله خبری یا سؤالی می‌آورند و به آن اکتفا می‌کنند. مثلاً به‌این‌صورت:

H1– بین کیفیت کالا و رضایت مشتریان رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.

این یعنی فرضیه اول، رابطه بین کیفیت کالا و رضایت مشتریان را بیان می‌کند. حرف H ابتدای لغت Hypothesis  به معنای فرضیه است.

اما در برخی دیگر از مقالات علاوه بر نوشتن فرضیات به‌صورت بالا، از نموداری برای نشان دادن متغیرها و رابطه آن‌ها استفاده می‌کنند که به مدل مفهومی معروف است. در این نمودار، روابط بین متغیرها یا همان فرضیات با فلش جهت‌دار مشخص می‌شود. جهت‌دار بودن در اینجا مهم است زیرا باید نشان دهیم که کدام متغیر بر دیگری تأثیر می‌گذارد. مثلاً در اینجا نمی‌توانیم متوجه شویم که متغیر الف بر ب تأثیرگذار است یا بالعکس.

مدل مفهومی

نمونه مدل مفهومی:

مدل مفهومی-نحوه مطالعه مقالات برای تعیین عنوان

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
26 + 29 =