نحوه رفرنس دهی در پایان نامه

یکی از مهم‌ترین مراحل پایان نامه نویسی (چه پایان نامه کارشناسی ارشد و چه تز دکتری)، نحوه رفرنس دهی در پایان نامه است.

سبک‌های مختلف رفرنس دهی

سبک‌های مختلفی از رفرنس دهی وجود دارد که عبارتند از APA، شیکاگو (Chicago)، هاروارد (Harvard)، ونکوور (Vancouver) و غیره.

روش رفرنس نویسی به سبک ‍APA یکی معروف‌ترین و مرسوم‌ترین شیوه‌های رفرنس دهی در نوشته‌ها و مقالات علمی است. APA مخفف عبارت “American Psychological Association” بوده و این سبک رفرنس نویسی، توسط انجمن روانشناسی آمریکا معرفی گردید.

در این شیوه، هر اطلاعاتی که از هر منبع معتبر علمی در متن پایان نامه ذکر شده باید مشخصات آن منبع علمی هم در داخل متن و هم در انتهای متن در بخش مراجع (رفرنس) بیان شود.

رفرنس نویسی در داخل متن

شما می‌توانید عیناً موارد بیان‌شده در منابع اطلاعاتی (مانند پایان نامه شخص دیگر، مقالات و کتب مختلف) را در متن پایان نامه خود استفاده کنید که به آن نقل‌قول مستقیم گفته می‌شود.

همچنین شما می‌توانید بخش‌هایی از یک منبع اطلاعاتی را خوانده و دستاوردهای آن پژوهش را به زبان خود توضیح دهید که به آن نقل‌قول غیرمستقیم گفته می‌شود.

برای جلوگیری از سرقت ادبی (Plagiarism) باید مشخصات منبع اطلاعاتی هم در داخل متن و هم در انتهای پایان نامه بیان شود.

نقل‌قول مستقیم

سعی کنید از نقل‌قول مستقیم فقط در موارد ضروری از جمله تعاریف کلمات کلیدی و عبارات خاص استفاده کنید.

قوانین نقل‌قول مستقیم براساس سبک APA  

اگر نقل‌قولی که در پایان نامه استفاده می‌شود، کمتر از 40 کلمه باشد، باید در داخل متن بین علامت نقل‌قول (” “) قرار گیرد. در این صورت برای رفرنس دهی دو روش وجود دارد:

 1. بیان نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار و صفحه مقاله‌ای که استفاده شده، در انتهای پاراگراف و در داخل پرانتز.

2. بیان نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار پیش از متن و علامت نقل‌قول (” “) و بیان صفحه استفاده شده در داخل پرانتز و در انتهای متن.

اگر نقل‌قولی که در پایان نامه استفاده می‌شود، بیشتر از 40 کلمه باشد، باید در یک پاراگراف جداگانه آن متن بیان شود. در این صورت رفرنس دهی مانند دو حالت بیان شده در بالا است.

نقل‌قول غیرمستقیم

به طور معمول نقل‌قول غیرمستقیم بر نقل‌قول مستقیم ترجیح داده می‌شود.

رفرنس نویسی در نقل‌قول غیرمستقیم مانند نقل‌قول مستقیم است؛ با این تفاوت که نیازی به بیان شماره صفحه منبع استفاده شده در نقل‌قول غیرمستقیم نیست.

رفرنس نویسی در انتهای متن

در رفرنس دهی در داخل متن، اطلاعات مختصری از منبع اطلاعاتی بیان شده و مشخصات کامل منابع اطلاعاتی در انتهای متن در بخش مراجع (رفرنس) بیان می‌شود.

در رفرنس نویسی در انتهای متن، تمام مشخصات منبع از جمله نام مجله، شماره مجله، شناسه دیجیتالی مقاله، نام همه نویسندگان، سال انتشار مقاله و غیره ذکر می‌شود.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای رفرنس نویسی به سبک APA در قسمت منابع (مراجع، reference) پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا استفاده از گوگل اسکولار است.

رفرنس دهی در پایان نامه با استفاده از گوگل اسکولار Google Scholar

رفرنس دهی با استفاده از گوگل اسکولار Google Scholar، روشی بسیار ساده است.

نخست به سایت گوگل اسکولار به آدرس Google Scholar مراجعه کنید.

سپس نام نویسنده، سال انتشار و عنوان مقاله را تایپ کرده و روی گزینه search کلیک کنید.

سپس مقالاتی با همان اطلاعات در صفحه نمایش نشان داده می‌شود. از بین مقالات نشان داده شده، مقاله موردنظر خود را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

در قسمت پایین روی علامت نقل‌قول کلیک کنید.

در این صورت روش‌های مختلف رفرنس دهی نمایش داده می‌شود. روی متن مقابل APA کلیک کنید و آن را در بخش مراجع در پایان نامه قرار دهید.

توجه داشته باشید که منابع باید بر اساس حروف الفبا مرتب شوند.

اگر دو مقاله وجود دارد که یک نویسنده نوشته است، در این صورت باید این دو مقاله به ترتیب زمان نوشته شود؛ یعنی اول مقاله قدیمی و بعد مقاله جدید در فهرست مراجع آورده می‌شود.

همچنین اگر دو مقاله وجود دارد که یک نویسنده در یک سال منتشر کرده، در این صورت مقالات را باید با حروف a و b در لیست مقالات ذکر کرد.


لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید.
نکات مهم در نگارش پروپوزال
دانلود رایگان پایان نامه
فصل‌های رساله دکتری

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
10 + 15 =