مقاله از پایان نامه

مقاله از پایان نامه

نوشتن مقاله از پایان نامه برای بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران، یکی از راه‌ها برای چاپ اولین مقاله است. در این مطلب اهمیت مقاله استخراجی از پایان نامه بیان شده و تلاش شده تا به دانشجویان توضیح داده شود که چگونه از پایان نامه خود استفاده کنند و یک و یا چند مقاله بنویسند که قابل چاپ در مجلات معتبر باشند.

اهمیت مقاله استخراجی از پایان نامه

یک دانشجو دکترا و یا کارشناسی ارشد برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات و نوشتن پایان نامه دکترا و یا پایان نامه کارشناسی ارشد خود ماه‌ها زمان صرف می‌کند. در نتیجه قاعدتاً یک سری مطالب ارزشمندی جمع‌آوری شده که می‌توان از آن مقاله استخراج کرد و در ژورنال‌های معتبر چاپ کرد. چاپ مقاله یک مزیت مهم حساب می‌شود به ویژه اگر شما می‌خواهید برای دکترا چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور اقدام کنید. هر چه تعداد مقالاتی که چاپ می‌کنید بیشتر باشد، جایگاه علمی شما بهتر خواهد بود و شانس شما برای گرفتن فاند و کمک هزینه تحصیلی بیشتر خواهد بود.

مراحل تبدیل پایان نامه به مقاله

نوشتن پایان نامه نیاز به دانش عمیق و مهارت دارد و به طور کلی، برای گرفتن مدرک تحصیلی نوشته می‌شود. طی فرآیند نگارش پایان نامه، دانشجو از استاد راهنمای خود کمک می‌گیرد. و با کمک و راهنمایی‌های او می‌تواند پایان نامه خود را تکمیل کند. به همین دلیل اکثر پایان نامه ها قابلیت تبدیل شدن به مقاله را دارند. ساختار مقاله استخراجی از پایان نامه مشابه ساختار پایان نامه است. برای نوشتن مقاله از روی پایان نامه، باید همه فصل‌هایی که در پایان نامه هست را خلاصه کرد و نکات مهم و کلیدی را بیان کرد. از برخی از پایان نامه ها می‌توان چند مقاله استخراج کرد. در این صورت در نگارش مقاله‌ها باید دقت کرد و عنوان و چکیده مقاله را باید مطابق با موضوع مقاله نوشت. ولی وقتی یک مقاله نوشته می‌شود می‌توان همان عنوان و چکیده پایان نامه را استفاده کرد.

تفاوت مقاله و پایان نامه

پایان نامه و مقاله مجله دو زیرشاخه مختلف از نوشته‌های آکادمیک و علمی هستند. در اینجا تفاوت بین مقاله و پایان نامه را توضیح می‌دهیم:

  1. پایان نامه مطابق با دستورالعمل دانشگاه نگارش می‌شود ولی مقاله مطابق با فرمت مجلات نوشته می‌شود.
  2. پایان نامه توسط اعضای کمیته علمی دانشکده بررسی می‌شود ولی مقاله توسط داوران و سردبیر ژورنال ارزیابی می‌شود.
  3. پایان نامه متنی طولانی است و هیچ محدودیتی در کلمات وجود ندارد. درحالی که مقاله متنی کوتاه است و محدودیت در تعداد کلمات دارد.
  4. در پایان نامه فهرستی از مطالب وجود دارد ولی مقاله ندارد.
  5. پیشینه تحقیق بیان شده در پایان نامه طولانی است ولی در مقاله کوتاه است.
  6. همه یافته‌ها، نتایج و نمودارها در پایان نامه توضیح داده می‌شود ولی در مقاله برخی یافته‌های ضروری ارائه می‌شود.