مشکلات نگارش پروژه

مشکلات نگارش پروژه کارشناسی ارشد

آموزش انجام پروژه برای بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد همچون مشکلی لاینحل باقی مانده است. نگارش پروژه کارشناسی ارشد نیاز به تمرکز و انگیزه بالایی دارد که گاه در بین دانشجویان دیده نمی شود. در این مطلب مشکلات نگارش پروژه کارشناسی ارشد، بررسی شده تا بتوان با برطرف کردن این مشکلات غول پروژه ارشد را شکست داد.

عدم انگیزه کافی در نگارش پروژه کارشناسی ارشد

دلایل بسیاری وجود دارد که موجب عدم انگیزه کافی برای امور تحقیقاتی می شوند.برخی از این دلایل شخصی و برخی عمومی هستند. پروژه کارشناسی ارشد بدون داشتن انگیزه قابل تهیه و ارائه موفق نیست. با هم موارد عمومی تر را بررسی می کنیم.

انتخاب موضوع نادرست

اولین مرحله از پروژه کارشناسی ارشد، انتخاب موضوع مناسب است. در این زمینه استاد راهنما راهنمای خوبی است. موضوع پروژه باید خاص بوده و ارزش تحقیقاتی داشته باشد. در برخی موارد موضوع با رشته تحصیلی دانشجو هماهنگ نیست و موجب دلسردی دانشجو می شود.

پروژه کارشناسی ارشد

پروژه کارشناسی ارشد و روش تحقیق

چنانچه روش تحقیق به درستی انتخاب نشود در فرایند نوشتن پروژه جوابگوی سوالات مطرح شده نیست. روش تحقیق پروژه باید هماهنگ با موضوع تحقیق بوده و در ارائه قابل دفاع باشد. روش تحقیق ناصحیح، اعتبار پروژه و تحقیقات آموزش انجام شده را زیر سوال می برد.

ضعف در برنامه ریزی و مدیریت پروژه

برنامه ریزی در زمان بندی پروژه بسیار مهم است. قبل از شروع به نگارش پروژه باید بدانید تا ارائه پروژه چقدر زمان باقی است. نتیجه ماه ها تلاش با عدم زمان‌بندی صحیح نابود خواهد شد.مدیریت و برآورد هزینه احتمالی، بودجه دریافتی، دسترس بودن استاد و موارد بسیاری می تواند برنامه ریزی و زمان ارائه را با دشواری مواجه کند.

بی فایده بودن نتیجه تحقیقات

از عمده مشکلات آموزش انجام پروژه، نبود جایگاه علمی مناسب برای پروژه های قبلی است. به نظر شما چند در صد از پروژه ها مورد استفاده عملی قرار می گیرند؟ ادارات ، دستگاه های اجرایی،کارخانه ها و شرکت ها باید بتوانند از نتیجه تحقیقات پروژه بهره برداری کنند که در حال حاضر این امکان بسیار محدود است.

منابع تحقیقات محدود و عدم همکاری

نگارش پروپوزال و پروژه کارشناسی ارشد نیازمند اطلاعات مکتوب و غیر مکتوب بسیاری است که محقق باید بتواند به دست آورد. برخی از دستگاه های اجرایی تمایلی به ارائه اطلاعات نداشته و با دانشجو همکاری نمی کنند. مانع تراشی و سنگ اندازی برای دسترسی به منابع روند پروژه نویسی و تحقیق را کند می کند.
مشکلات نگارش پروژه کارشناسی ارشد محدود به این موارد نیست و قطعاً دلایل بیشتری دارد. لذا در این مطلب به این مقدار بسنده می کنیم. اگر دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستید می توانید مشکلات موجود در فرایند نوشتن پروژه را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال درخواست

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 3 را به شماره 09024024920 پیامک کنید