فصل های یک پایان نامه

به طور کلی فصل های یک پایان نامه در مقطع ارشد دارای طبقه‌بندی زیر می‌باشد:

1. فصل اول:

طرح اولیه پایان‌نامه که معمولاً مواردی است که در پروپوزال آمده است.

2. فصل دوم:

پیشینه و ادبیات تحقیق یا پایان‌نامه، یعنی در خصوص تحقیقاتی باید صحبت کنیم که دیگران قبلاً انجام داده‌اند و از نظر عنوان نزدیک به عنوان پایان‌نامه ما است.

3. فصل سوم:

در این فصل که راحت‌ترین فصل پایان‌نامه است محقق باید کمی در خصوص روش‌های تحقیق و جامعه آماری و روش نمونه‌گیری به طور کلی صحبت کرده و روش تحقیق، جامعه آماری پایان‌نامه و روش‌های نمونه‌گیری مربوط به پایان‌نامه خود را بیاورد.

برخی از دانشجویان برای راحتی کار از فصل سوم پایان‌نامه‌های مشابه دیگر کمک می‌گیرند.

4. فصل چهارم:

می‌توان به جرأت گفت که این فصل یکی از مهم‌ترین فصل‌های پایان‌نامه است اهمیت آن در این است که منعکس‌کننده کارهایی مانند جمع‌آوری نمونه و تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات پایان‌نامه است که خود دانشجو برای پایان‌نامه انجام داده است. البته معمولاً دانشجویان قسمت‌های مربوط به تجزیه و تحلیل آماری را برون‌سپاری می‌کنند. مؤسساتی در این زمینه مشاوره پایان‌نامه و تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات پایان‌نامه فعالیت می‌کنند و تا حدودی این کار از طرف اساتید نیز پذیرفته است البته در جلسه دفاع پایان‌نامه نباید عنوان شود که برون‌سپاری صورت گرفته است.

برون‌سپاری این فصل ایرادی را بر دانشجو وارد نمی‌کند اما شما باید به طور کامل نتایج این تجزیه و تحلیل را یاد بگیرید مثلا مقدار t نشان دهنده چیست. زیرا قطعاً در جلسه دفاع پایان‌نامه استاد داور سؤالاتی راجع به این فصل خواهد پرسید.

5. فصل پنجم:

این فصل، فصل آخر و فصل نتیجه‌گیری در پایان‌نامه است یعنی شما باید بر اساس فصل چهارم پایان‌نامه بگویید که چه فرضیاتی رد شده و چه فرضیاتی پذیرفته شده‌اند. در ضمن معمولاً مقایسه‌ای بین پایان‌نامه شما و محققان دیگری که کار مشابهی انجام داده‌اند صورت می‌پذیرد مثلاً گفته می‌شود که نتایج این فرضیه از پایان‌نامه با فرضیه فلان محقق مشابه است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
25 + 8 =