شبیه سازی

زمان و هزینه یکی از مسائل مهمی است که همواره بین طراحان و مدیران رقابت ایجاد می‌کند. و همه سازمان‌ها و مدیران در تلاش هستند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند. یکی از روش‌هایی که برای کاهش زمان و هزینه تصمیمات و طرح‌های جدید امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، شبیه سازی است. سازمان‌ها در سراسر جهان از نرم‌افزارهای شبیه سازی برای افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند. با شبیه سازی ما می‌توانیم نتیجه یک تصمیم یا طراحی را آزمایش کنیم بدون آن که آن را ایجاد کنیم. با توجه به اهمیت شبیه سازی در عصر حاضر، در این مطلب تلاش شده تا تعریف و کاربرد شبیه سازی را به طور مفصل توضیح دهیم.

تعریف شبیه سازی

در واقع افراد مختلف (که در زمینه‌های مختلف کار می‌کنند) شبیه سازی را به روش‌های مختلف تعریف می‌کنند. به عنوان مثال، شبیه سازی در صنعت هواپیما، شبیه ساز پرواز است که به خلبان کمک می‌کند تا پرواز با یک هواپیمای جدید را تمرین کند. اما به طور کلی می‌توان گفت، شبیه سازی تقلید کردن شرایط، اتفاقات یا موقعیت‌های واقعی زندگی است. به منظور یافتن علت رخداد گذشته (مانند تصادف) یا پیش‌بینی اتفاقات آینده با توجه به شرایط و عوامل فرض شده است.  مدلسازی ممکن است از طریق حل کردن معادلات (مدل ریاضی)، پیاده سازی یک مدل فیزیکی یا یک مدل گرافیکی کامپیوتری انجام شود. در واقع مدلسازی به صورت بصری به شما نشان می‌دهد که چه چیزی اتفاق خواهد افتاد اگر تغییری را اعمال کنید.

شبیه سازی در رشته‌های مختلف

بسیاری از جنبه‌های دنیای طبیعی را می‌توان به مدل‌های ریاضی تغییر داد. و با استفاده از مدلسازی می‌توان تغییرات مختلف را روی آن‌ها اعمال کرد، و نتایج را مورد بررسی قرار داد. حتی بدون این که این تغییرات را در واقعیت اعمال کنیم. شبیه سازی در رشته‌های مختلف از جمله رشته‌های مدیریت، پزشکی، طراحی، معماری و غیره کاربرد دارد.

شبیه سازی کسب و کار

مدلسازی یک روش قدرتمند برای بهینه‌سازی فرآیندها و ایجاد اعتماد، تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد است. شبیه سازی به شما امکان می‌دهد که یک مدل از پروژه‌ای که مدیریت می‌کنید، به دست اورید . در مدلسازی تمام منابع و محدودیت‌ها در نظر گرفته می‌شود. این به این معنی است که شبیه سازی واقعاً می‌تواند با واقعیت مطابقت داشته باشد. بنابراین چیزی که در شبیه سازی امتحان می‌کنید همان رفتاری است که در سازمان به صورت واقعی اتفاق خواهد افتاد. با شبیه سازی، شما می‌توانید به سرعت ایده‌های خود را با کمترین هزینه در سازمان امتحان کنید. و چون شما می‌توانید به سرعت ایده‌های خود را امتحان کنید، می‌توانید ایده‌های بیشتری داشته باشید و بینش‌های زیادی کسب کنید تا بتوانید به طور موثر مدیریت کنید.

مزایا

یکی از مزایای اصلی شبیه سازها این است که آن‌ها قادر به ارائه بازخورد عملی در هنگام طراحی سیستم‌های دنیای واقعی هستند. این مزیت سبب می‌شود تا طراح قبل از اینکه سیستم در واقعیت ساخته شده باشد، از کارایی طراحی خود مطلع شود. یکی دیگر از مزیت‌ها، کمک به پزشکان و صاحبان کسب و کاراست تا راه‌های جدیدی را برای بهبود فرایندهای کسب و کار خود از طریق استفاده از روش‌های آماری، ریاضی و دیگر تحلیلی کشف کنند.

نحوه انجام شبیه سازی

در مدل سازی به طور معمول از مدل آماری و کامپیوتری استفاده می‌شود. تا عملکرد یک وضعیت جدید و یا بهبود یک مجموعه از فرآیندهای موجود مورد بررسی قرار گیرد. تعداد زیادی از تصمیمات وجود دارد که بدون کمک از یک مدل شبیه سازی کامپیوتری قابل درک و ارزیابی نیستند. شبیه سازی به طور معمول برای ارزیابی جریان یا پیش‌بینی آینده کارآیی یک تصمیم و طراحی استفاده می‌شود. نرم‌افزارهای زیادی برای انجام این کار وجود دارد که بسته به هدف و رشته می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در برخی از نرم‌افزارها باید برنامه‌ها و کدهای دقیقی نوشت. برخی از دانشجویان برای انجام پایان نامه، مفاله و پروژه دانشجویی خود به مدلسازی و کد نویسی احتیاج دارند. که گاهی اوقات دشوار و زمان‌بر است.

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال درخواست

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 3 را به شماره 09024024920 پیامک کنید