سرقت ادبی چیست و چگونه انجام می شود؟

سرقت ادبی

چیست و چگونه انجام می شود؟

برخی موارد مقالاتی به چاپ و انتشار می رسند که حاصل تحقیق و تلاش نویسنده نیست و به طور عمده و کلی از روی مقالات دیگر پژوهشگران کپی برداری شده است. سرقت علمی و ادبی نوعی از همین کپی برداری هاست که به طورعمد آموزش انجام شده و در هیچ کجا امر پسندیده ای نیست. در ادامه  بد نیست کمی بیشتر از سرقت ادبی بدانیم:

Plagiarism

به طور کلی هر گونه استفاده غیر قانونی از افکار، ایده ها یا کلام شخص دیگر را Plagiarism یا سرقت ادبی گویند. به این صورت که شخصی ایده فردی دیگر را بدون اجازه وی برای نفع شخصی خویش به کار گیرد. این ایده می تواند در گفتار یا نوشتار شخص دیده شود.

سرقت علمی

کلمه Plagiarism در ریشه لاتین و یونانی به مفهوم دزدی و یا کش رفتن است که در اصطلاح به کپی برداری کلی و یا قسمتی از متن چاپی یا گفتاری اطلاق می شود. به این ترتیب که گاهی در نوشتار جملات و یا یک پاراگراف از مطلبی دیگر، بدون ذکر منبع عینا کپی می شود و گاهی کل متن بدون کوچکترین تغییر و یا ذکر نام نویسنده اصلی دقیقا مورد استفاده قرار می گیرد که در هر دو حالت سرقت ادبی محسوب می شود.

کاهی سبک و ایده اصلی از سخنرانی و کنفرانس کپی می شود که می تواند حاوی روش ابداعی جدید و یا حتی ایده یک اختراع باشد. باید بدانید که دارایی های فکری هر فرد متعلق به خود اوست و مالکیت فکری و تحقیقاتی شخص نباید بدون کسب اجازه مورد استفاده غیر قرار گیرد. استناد دهی به منبع در این مورد سرقت ادبی محسوب نمی شود.

سرقت ادبی معطوف به مسائل ادبی نیست و  به کپی برداری از تحقیقات علمی در قالب نوشتار نیز سرقت ادبی یا علمی اطلاق می شود و تفاوتی در اصل موضوع ندارد. به تعبیری بیش از 10 کلمه و به تعبیری دیگر یک پاراگراف در حدود 30 کلمه که به صورت کامل کپی شده باشد به منزله سرقتی ادبی تلقی می شود.

انواع سرقت ادبی در مقالات علمی

گاهی مقدمه و یا فرضیات دو مقاله به طور کامل از روی هم کپی شده ولی متن اصلی و روش های تحقیق متفاوت است. کپی برداری از روی بخش هایی از مقاله نیز در زمره سرقت ادبی قرار می گیرد.استناد دهی به یک مقاله و چاپ مقاله در یک فصل از کتاب با کسب مجوز از صاحب اثر بلامانع بوده و مشکلی از لحاظ سرقت ادبی ندارد.

آموزش انجام پایاننامه و استفاده از مقالات دیگر، بدون استناد دهی می تواند خطر دزدی ادبی را به همراه داشته باشد. استخراج مقاله از پایاننامه و چاپ و انتشار آن در ژورنال تنها توسط محقق اصلی و صاحب اثر مجاز است و بدون اطلاع از نویسنده مجاز نمی باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
2 + 6 =