داده سازی

یکی از اصطلاحات آماری که در نگارش مقاله و پایان نامه بیشتر به گوش می‌خورد، داده سازی است. در این مطلب توضیح می‌دهیم که منظور از داده سازی چیست و چگونه در پایان نامه‌ها و مقالات داده‌سازی انجام می‌شود.

داده سازی چیست؟

منظور از داده سازی جعل داده‌ها، نتایج و گزارشات است. به عبارتی داده سازی ایجاد تغییر در مواد تحقیقاتی، تجهیزات یا فرآیندها و یا تغییر یا حذف برخی از اطلاعات یا نتایج به دست آمده از مصاحبه‌ها و پرسشنامه‌ها و آزمایشات است.

داده‌سازی فرمی از دروغ‌گویی در مورد داده‌های گزارش شده در مقالات علمی و پایان نامه‌ها است که در آن نویسنده جمله یا نتیجه‌ای را بیان کرده که دیگران را گمراه می‌کند. در چنین نوشته‌هایی نویسنده برخی از اطلاعات مهم را بیان نکرده و آن‌ها را نادیده می‌گیرد و تمام حقایق را نمی‌گوید.

داده سازی در پایان نامه

داده سازی در پایان نامه به این صورت انجام می‌گیرد که دانشجو برخی اطلاعات غلط و جعلی را در متن ذکر می‌کند. در پایان نامه‌ها عددسازی به دو شکل صورت می‌گیرد:

1.      بیان اطلاعات جعلی

زمانی که باید دانشجو یک سری تحقیقات و پژوهش‌های عملی (شامل انجام آزمایش، نمونه‌گیری، مصاحبه با افراد جامعه و موارد مشابه) را انجام دهد تا نتیجه‌گیری کرده و بتواند فصل سوم و چهارم پایان نامه خود را بنویسد، این نوع از داده سازی صورت می‌گیرد. یعنی دانشجو هیچ تحقیق میدانی و کتابخانه‌ای انجام نداده و وانمود می‌کند که مثلاً در فلان مکان فلان تعداد پرسشنامه توزیع شده و نتایج جمع‌آوری شده است. و به دروغ براساس مقالات و پایان نامه‌های سایر افراد یک سری داده و ارقام را بیان می‌کند.

2.      عددسازی مطابق با حالت مطلوب

در این شیوه دانشجو تحقیقات میدانی انجام داده و داده‌های واقعی جمع‌آوری می‌کند، اما وقتی می‌خواهد این داده‌ها را برای انجام تحلیل و بررسی فرضیات آزمون وارد نرم افزار spss و یا اکسل کند، آن‌ها را تغییر می‌دهد. مثلاً اگر در پرسشنامه‌ای کسی گزینه “کاملاً مخالفم” را انتخاب کرده است، دانشجو از قصد آن را تغییر دهد و گزینه “نظری ندارم” را انتخاب کند. هدف نویسنده در این‌گونه داده سازی‌ها به دست آوردن نتایج مطلوب و دلخواه خود بوده و معمولاً عددسازی‌ها در سمت‌وسوی نتیجه مورد مطلوب پژوهشگر صورت می‌گیرد.

هر دو نوع داده سازی‌ها کاملاً اشتباه بوده و تقلب محسوب می‌شود. در خیلی از موارد اساتید و داوران در جلسه دفاع متوجه داده سازی‌های پایان نامه شده و همین امر سبب کم شدن نمره بسیاری از دانشجویان می‌شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال درخواست

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 3 را به شماره 09024024920 پیامک کنید