تعداد صفحات فصل های پایان نامه چقدر باید باشد؟

تعداد صفحات فصل های پایان نامه از جمله سوالاتی است که ممکن است برای دانشجویان هنگام نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا مطرح می‌شود.

در این مطلب تلاش کرده‌‌ایم تا به این سوال پاسخ دهیم و به طور مختصر در مورد تعداد صفحات فصل‌های پایان نامه توضیحاتی ارائه دهیم.

تعداد صفحات پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

توجه کنید که در مورد نگارش پایان نامه و بخش‌های مختلف آن، هر دانشگاهی دستورالعمل خاصی دارد؛ تعداد صفحات پایان نامه از جمله این موارد است. بنابراین هنگامی که پایان نامه خود را می‌نویسید به سایت دانشگاه خود مراجعه کرده و با دقت آیین‌نامه‌ها و قوانین دانشگاه خود را در مورد پایان نامه مطالعه کنید.

نکته مهم این است که همواره دانشگاه‌های مختلف (چه دانشگاه‌های دولتی و چه دانشگاه‌های آزاد) بر این موضوع تاکید دارند که کیفیت یک پایان نامه به تعداد صفحات آن پایان نامه بستگی ندارد و آنچه که در پایان نامه اهمیت دارد محتوا، روش تحقیق و نتایج پایان نامه است.

اما به طور کلی می‌توان گفت که حداکثر تعداد کل صفحات پایان نامه‌های کارشناسی ارشد 150 و تز دکترا 250 صفحه است.

اگر تعداد صفحات پایان نامه از حداکثر تعداد صفحات مجاز تعیین شده از سوی دانشگاه بیشتر باشد، دانشجو باید تقاضایی بنویسد و برای تایید به استاد راهنما خود ارائه دهد. پس از این که استاد راهنما تایید کرد، دانشجو باید تقاضای تایید شده خود را به تحصیلات تکمیلی دانشکده تحویل دهد. پس از بررسی و تایید شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده، تعداد صفحات پایان نامه می‌تواند از حد مجاز تعیین شده بیشتر باشد.

تعداد صفحات فصل های پایان نامه

هیچ استاندارد و محدودیتی در مورد تعداد صفحات فصل‌های پایان نامه وجود ندارد.

تعداد صفحات فصل‌های پایان نامه برای رشته‌ها و موضوعات مختلف، متفاوت است.

همچنین توجه کنید که تعداد صفحات هر یک از فصل‌های پایان نامه نباید خیلی زیاد و یا خیلی کم باشد. وجود فصل‌های خیلی بلند یا خیلی کوتاه در پایان نامه از جمله نقص‌های پایان نامه محسوب می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت فصل اول شامل 15-20 صفحه، فصل دوم 30-50 صفحه، فصل سوم 15-20 صفحه، فصل چهارم 10-15 صفحه و فصل پنجم پایان نامه 10 تا 15 صفحه از کل پایان نامه را در بر دارد.

لینک‌های مفید دیگر را نیز بخوانید:
آموزش انجام پروپوزال
نحوه نگارش فصل اول پایان نامه
نحوه نگارش فصل دوم پایان نامه
نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه
نحوه نگارش فصل چهارم پایان نامه
نحوه نگارش فصل پنجم پایان نامه
نحوه رفرنس دهی در پایان نامه

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.