ایرانداک (Irandoc)

ایرانداک یا همان “پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران”، طبق اسناد موجود از مهرماه سال 1347 کار خود را آغاز کرده است. البته با نام مرکز اسناد ایران (Iranian Documentation Center). و تاکنون نام‌های مختلفی داشته است:

“مرکز مدارک علمی ایران” در سال ۱۳۵۰

“مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران” در سال ۱۳۷۰

“پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران” در سال ۱۳۸۴

نام ایرانداک از دو واژه ایران و داک ساخته شده است که داک ابتدای لغت انگلیسی documentation به معنی سند است. این سایت وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و زیر نظر هیئت امنا اداره می‌شود.

یکی از کارهای مهم این سایت ثبت پروپوزال و پایان‌نامه‌ است. این کار باعث می‌شود تا کار تحقیقی به نام خود صاحب‌اثر ثبت شده و از سرقت آن جلوگیری به عمل آید. از سوی دیگر این عمل باعث شده تا یک پایگاه داده از کارهای تحقیقی دانشجویان ایجاد شود که می‌تواند در دسترس همگان قرار گیرد.

نحوه ثبت پروپوزال و پایان‌نامه در سایت ایرانداک

برای ثبت پروپوزال و پایان‌نامه خود ابتدا به سایت زیر مراجعه نمایید. 

https://irandoc.ac.ir/

ثبت پایان نامه در ایرانداک

سپس از قسمت سامانه‌ها گزینه “سامانه ملی ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده” (پیشنهاده همان پروپوزال است) را کلیک کنید. همچنین می‌توانید از قسمت میانی صفحه نیز گزینه “ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده” را کلیک کنید.

ثبت پایان نامه در ایرانداک

 

در صفحه بعد می‌توانید با وارد کردن ایمیل و پسورد خود وارد سامانه ثبت پایان‌نامه شوید.

البته قبل از انجام این‌کار، باید از طریق گزینه نام‌نویسی و پرکردن فرم مربوط به آن در سایت عضو شوید.

سامانه پیشینه پژوهش در سایت ایرانداک

همچنین در این سایت سامانه‌ای به نام “پیشینه پژوهش” وجود دارد که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران کمک می‌کند تا از پیشینه‌ی موضوع پژوهش خود، به ویژه در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های انجام شده در کشور آگاهی یابند و از کار دوباره پرهیز کنند.

اگر بخواهید می‌توانید به صورت رایگان این جستجو را از قسمت “پایگاه اطلاعات گنج” سایت انجام دهد و یا درصورت تمایل می‌توانید با پرداخت 15هزار تومان این جستجو را برای عنوان پایان‌نامه خود از سایت ایرانداک دریافت کنید. نمونه جستجوی انجام یافته توسط سایت ایرانداک:

ایرانداک

لیست پایان‌نامه‌ها و تحقیقات ثبت‌شده در سایت ایرانداک

برای دیدن لیست تحقیقات ثبت شده در ایرانداک از قسمت اطلاعات علمی و فنی، گزینه “پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)” را کلیلک کنید.

ایرانداک

در صفحه بعد عنوان موردنظر و یا بخشی از عنوان را وارد نمایید تا پژوهش‌های مشابه با این عنوان نمایش داده شود.

ایرانداک

در اینجا کلید واژه “کار احساسی” جستجو شده است. همان‌طور که می بینید برای برخی از پایان‌نامه‌ها امکان مشاهده و دانلود چندبرگ نخست (حدودا 20 صفحه ابتدایی پایان‌نامه) وجود دارد. برای برخی دیگر نیز امکان دانلود کامل متن وجود دارد البته با داشتن شرایط دسترسی.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
25 + 16 =