کابوس انتخاب عنوان پایان‌نامه

انتخاب عنوان پایان‌نامه، دغدغه‌ای برای همه دانشجویان ارشدی است که قصد نوشتن پایان‌نامه را دارند. به جرات می‌توان گفت انتخاب عنوان پایان‌نامه مهم‌ترین کار در انجام پایان‌نامه است. زیرا پس‌ازآن همه‌چیز به عنوان برمی‌گردد.

مثلاً در فصل دوم پایان‌نامه که قرار است در خصوص پیشینه تحقیق صحبت کنیم باید مطالبی مطابق با عنوان پایان‌نامه، برای نوشتن وجود داشته باشد. یعنی افرادی قبل از ما عناوین مشابهی را کار کرده باشند. یا در خصوص ایجاد مدل مفهومی باید بتوانیم از مقالات دیگری که می‌توانند تحت عنوان مقاله بیس نامیده شوند استفاده کنیم. همچنین اگر می‌خواهیم از روش پرسشنامه برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده کنیم می‌توانیم از پرسشنامه‌های مشابه‌با عنوان پایان‌نامه ما، با دادن رفرنس استفاده کنیم. زیرا پرسشنامه‌ها باید روایی و پایایی داشته باشند. و درصورتی‌که عنوان پایان‌نامه به‌گونه‌ای باشد که پرسشنامه متناسب با آن از قبل طراحی‌شده و روایی و پایایی آن تائید شده باشد می‌توانیم با دادن رفرنس به آن مقاله با خیال راحت از آن پرسشنامه استفاده کنیم و  از تائیدِ روایی و پایایی سؤالات اطمینان داشته باشیم.

انتخاب عنوان پایان‌نامه بر اساس هدفِ انجام پایان‌نامه

  1. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر دنیا (عنوان خلاقانه و تازه‌ای را انتخاب کنید)

اگر قرار است از پایان‌نامه برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور استفاده کنید در انتخاب عنوان پایان‌نامه کمی حساسیت به خرج دهید. و به‌طور منطقی خلاق باشید. یعنی سراغ عنوان‌های پرتکرار و کلیشه‌ای نروید. زیرا دانشگاه‌های معتبر دنیا به دنبال افرادی هستند که حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشند. و بتوانند چرخ علم را اندکی به جلو ببرند. البته بدانید که این کار بسیار دشوار است. زیرا بیشتر قسمت‌های پایان‌نامه را باید از خودتان بنویسید. و حتی برای قسمت‌های باقی‌مانده نیز یافتن مطالب، کار بسیار دشوار و وقت‌گیری است و مستلزم ترجمه مقالات معتبر است که در این صورت نیاز خواهید داشت تا به زبان انگلیسی نیز مسلط باشید.

  1. کار و تحصیل در داخل ایران (عنوان پرتکرار و تا حدودی کلیشه‌ای را انتخاب کنید)

اگر می‌خواهید بعد از فارغ‌التحصیلی در ایران بمانید و از مدرک خود برای کار در ادارات دولتی و خصوصی استفاده کنید و یا در داخل کشور ادامه تحصیل دهید به دنبال عناوین پرزرق‌وبرق و خاص نباشید. زیرا عنوان پایان‌نامه شما هرچه که باشد کوچک‌ترین تأثیری در استخدام شما ندارد. (معمولاً به لحاظ نگارشی عناوین پایان‌نامه‌ها و مقالات به‌گونه‌ای هستند که حتی افرادی که تحصیلات تکمیلی را پشت سر گذاشته‌اند هم گاهی اوقات با خواندن عنوان پایان‌نامه متوجه منظور نویسنده نمی‌شوند چه برسد به مدیرانی که قرار است شما را استخدام نمایند.). حتی به جرات می‌توان گفت در جلسه مصاحبه دکتری نیز به عنوان پایان‌نامه توجه چندانی نمی‌شود.

پس برای انجام پایان‌نامه اگر وقت و دانش کافی ندارید به دنبال عنوان‌های عجیب‌وغریب نروید. تا جایی که می‌توانید عناوینی را انتخاب کنید که قبلاً مشابه آن‌ها کار شده است. البته تأکید می‌کنیم مشابه آن‌ها نه دقیقاً همان‌ها. سعی کنید بیشتر به دنبال عناوین کلیشه‌ای باشید. زیرا کار شما بسیار راحت خواهد شد مثل این است که تمام مطالب از قبل برایتان چیده شده باشد. در ضمن به امید اساتید راهنما و مشاورِ پایان‌نامه خود نباشید آن‌ها وقت کافی برای کمک به شما را ندارند و نهایتاً (اگر خوش‌شانس باشید) در چند جلسه می‌توانند تنها مطالب بسیار کلی را در خصوص انجام پایان‌نامه به شما بگویند.

اگر عنوان سختی را برای پایان‌نامه خود انتخاب کنید پس از تائید پروپوزالتان شما می‌مانید و راه بسیار دشوار نداشتن مطالب و نداشتن دانش و وقت کافی برای انجام مابقی قسمت‌های پایان‌نامه. زیرا پس از تائید پروپوزال، امکان تغییر عنوان پایان‌نامه وجود ندارد. چه بسیار پایان‌نامه‌هایی که به دلیل دشوار بودن در میانه راه رها شده‌اند. در نظر بگیرید که انتخاب عنوان پایان‌نامه تأثیر چندانی در نمره پایان‌نامه ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
14 + 28 =